| DrTrxTr115 a întrebat:

Salutare TPU, de dimineata m-am trezit cu o raceala destul de naspa, dar suportabila, am luat niste pastile, am luat un spray de nas, m-am facut bine instant, am iesit afara la soare si dintr-o data nu ma mai simt in apele mele, mi se "pixela" imaginea, si era din ce in ce mai neclara, m-am pus pe banca si mi-am revenit... care ar fi cauzele de la acea tulburare de vedere? Mi-am luat tensiunea si e buna, 12 cu 8, ce poate sa fie? Mentionez ca ma culc destul de tarziu seara pe la 1-2, si ma trezesc la 7-8, si stau foarte mult la calculator si la telefon, ce ar putea sa fie, tumoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Simpatic a răspuns:

Doar analizele complexe pot arata ce poate sa fie. Daca vrei sa ne dam cu parerea putem, insa nimic nu te va ajuta!
Pentru tumori sau alte chestii atat de grele trebuie sa faci un RMN doar acolo se poate vedea ceva...dar ai anxietate odata ce iti este frica de ceva ce nu stii ca ai...
Pe de alta parte nu e normal sa te culci la 1-2 si sa te trezesti la 7-8, somnul corect este de 8 ore pe zi iar de dormit pana in ora 12:00, cica cel mai corect pentru creier intervalul in care ar trebui sa dormim este maxim ora 23:00, asta ca sa nu apara mai tarziu tulburari de genul insomnie, depresie etc
Incearca asta si ai sa vezi diferenta!
Imaginea pixelata poate fi si de la pastile luate asa dupa ureche sau de la acel spray nazal (De ce nu!), dar din pucntl meu de vedere nimic de speriat, cred ca toti am avut in viata cel putin un moment de ameteala.
Cat despre tumori la cap nu poti sti niciodata, dar multe dintre acestea nici nu dau un semn (sunt asimptomatice) de fapt cand o boala complicata iti da semne este prea tarziu.
Eu nu mi-as face astfel de griji.
Dar pentru orice temeri medicale aveti medic de familie fratilor, de ce nu mergeti? Sanatatea este cel mai important lucru!

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Fa-ti o tomografie asa pentru a vedea daca ai ceva la creier.Cel mai probabil e de la oboseala, calculator, ecrane, o lipsa de vitamine sau poate fi si de la medicamente vreun efect secundar.Ma gandesc ca poate fi si de la ochi, dar daca ti s-a intamplat doar o data nu stiu ce sa zic.
Si ia un complex de vitamine+minerale ca poate ai ceva deficit si asta iti cauzeaza starile mai nasoale.
Sanatate!

| anonimg a răspuns:

Numai in timpul somnului se dezvolta/refac leucocitele, (globulele albe din sange) care sunt responsabile cu lupta impotriva microbilor, virusurilor si a oricaror lucruri straine aparute in organism.
Dar sunt mult mai multe beneficii somnului cu cel putin 2 ore inainte de miezul noptii.
Noi trebuie sa ne facem prgramul pentru fiecare zi la fel ca in armata.

| DrTrxTr115 explică (pentru anonimg):

Mda, e foarte greu...

| Catrice a răspuns:

"m-am facut bine instant"... tu ești dovada pentru ăla de întreba zilele trecute rețeta pentru vindecare spontana rolling on the floor
6 ore de somn nu prea sunt suficiente. Mai adaugă încă vreo 2 (adică sa te culci pe la 11-12). Reducerea timpul de stat la calculator și pe telefon la cel mult 4 ore/zi (calculator+telefon).

| DrTrxTr115 explică (pentru Catrice):

Chiar m-am facut bine instant laughing adica nu mai imi curgea nasul, ma simteam mai plin de viata, cred ca oricine isi doreste sa se vindece instant rolling on the floor) multumesc oricum dar e foarte greu sa reduc timpul asta. de mic am calculator si telefon si numai cu ochii in ele stau, acum cred ca incep sa se vada efectele... si poate si mai incolo la batranete.

| Catrice a răspuns (pentru DrTrxTr115):

Problemele de la bătrânețe sunt consecința acțiunilor din tinerețe.
Asta s-a întâmplat de dimineață. Tu practic nu ai făcut decât sa tratezi simptomele. Maine dimineață o sa fie la fel.
Răceala încă e acolo, te pândește, așteaptă clipa când o sa fii vulnerabil, când o sa uiți de existenta ei și o să-ți duci viata liniștit, apoi TE ATACĂ cu cruzime și te aduce din nou în aceeași stare. laughing

| DrTrxTr115 explică (pentru Catrice):

Asta aud de fiecare data.laughing

| ShadowLoleris a răspuns:

Salut! Nu pot să-ți zic decât să nu mai stai atât de mult în fața ecranului, decât maxim 3 ore!

| DrTrxTr115 explică (pentru ShadowLoleris):

O sa incerc, doar ca eu lucrez si la calculator, asta e problema. iar cand nu stau la calculator stau pe telefon, multumesc mult oricum!