| anonim_4396 a întrebat:

Deci de foarte mult timp,un an si ceva cam asa,mi s-a dezvoltat o stare din asta de panica,incat atunci cand ma pun in pat sa stau sau sa ma culc si imi ascult bataile inimii,din ce in ce ele se intensifica pana ajunge sa imi sara inima din piept,am incercat sa ma gandesc la altceva dar mereu si mereu se intampla acelasi lucru, imi bate tare inima incat nu ma pot odihnii.Cu inima chiar nu am probleme deloc, ci asta se intampla din cauza ca eu inainte aveam unele(fobii) pe care nu le mai am.Nu stiu ce sa fac, deci parca a devenit un automatism chestia asta.Cum pot scapa? Ma simt asa parca inlantuit in chestia asta. Acord fundă! Mentionez ca noaptea nu se intampla acelasi lucru si adorm repede fara sa mi se intample asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JoleneSth20 a răspuns:

Nu cred că doctorul este cea mai bună soluţie dacă spui că ai fost și nu ai nicio problemă cu inima.
Și mie mi se întâmplă foarte des atunci când am o stare de nerăbdare, mici feeling-uri și să nu mai zic de emoţii! Pur și simplu îmi sare inima din piept.
Problema ta vine din interior și tot din interior trebuie tratată. Fobiile, stările de anxietate, inclusiv toate cele comportamentale se tratatează cu un psihoterapeut pentru că nu este o problemă medicală.
Ia spune-mi, ce declanșează această panică? Te gândești la ceva anume, te îngrijorează ceva? Sau pur și simplu apare subit, spontan?

| anonim_4396 explică (pentru JoleneSth20):

Da,ma gandesc la ceva anume.Pur si simplu incerc sa dorm si imi vin in minte ganduri si scene din trecut involuntar,incerc sa nu le dau importanta apoi mi se accelereaza bataile inimii si nu ma pot odihnii deloc,dar inainte, repet, nu mi se intampla asa ceva, acum parca a devenit un automatism, prima frica cand ma pun in pat e cea a batailor inimii.

| JoleneSth20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, am înţeles. Ceea ce ai tu se numește ATAC DE PANICĂ. Acesta se instalează atunci când apare teama:,, prima frica cand ma pun in pat e cea a batailor inimii".
Tu sădești gândurile negative dezvoltând anxietate prin neliniște și agitaţie.
Asta se vindecă doar la nivel mental și din fericire există,, tratament'' prin exerciţiu. Nu lua absolut niciun medicament!

| anonim_4396 explică (pentru JoleneSth20):

Asta stiu,nu iau niciun medicament, dar am incercat si cu exercitii din astea si prin autosugestie si nu a functionat, mai bine as merge la psihoterapeut? Cred ca din multe sedinte si munca multa as reusii sa scap de aceasta chestie, dar treaba e ca sunt asa indecis si nu stiu ce sa fac, daca nu va functiona? Eu vreau sa ma vindec.Multumesc mult pentru raspunsuri! Eu am mai fost la psihoterapeut dar intr-o sedinta nu prea s-a rezolvat nimic, probabil va trebui sa fac psihoterapie intensiva, nu?

| JoleneSth20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din experienţa mea, nu este ceva ce se vindecă greu. Depinde foarte mult de dedicaţia ta în asta și dacă asculţi toate sfaturile, le urmezi, cu timpul vei scăpa de această afecţiune.

5 răspunsuri:
| qwerty222 a răspuns:

Probabil sunt atacuri de panica. Oricum, du-te neaparat la un doctor. El va stii sigur ce are de facut ( e posibil sa iti dea un tratament), dar tu doar du-te cat mai repede