| baiatulxboyx a întrebat:

Fac sala de 2 saptamani si in loc sa pun muschi, sa ma ingras, am slabit... Imi amintesc ca aveam vreo 68 de kg cand m-am apucat si acum 65.Alimentatia e de vina. De exemplu azi am mancat :

De dimineata cereale musli cu fructe si cu lapte ( juma de castron lapte si nu foarte multe cereale, pana in 100 gr ) si un pahar de suc de portocale.
La scoala am mancat un mar, o banana si un sendvis intr-o bagheta neagra cu crema de branza si marar si cu salam victoria si castravete, in 6 ore. Ar trebui sa mananc si cornul cu laptele?
Am ajuns acasa la 2 : iar cereale si o inghetata algida BIG milk cu vanilie ( 85 calorii ). Am mancat cam putin sad aici.
Antrenament de la 4 la 5 jumate - 6.
Ajung acasa la 6 mananc 1 castron de ciorba de vacuta cu legume si carne, 4 sarmale cu iaurt si un colt de paine alba.
La 8 un mar.
la 8 jumate ies pe afara la un fotbal mic cu sora mea.
La 9 jumate am baut un pahar de lapte si as mai bea unu. Un pahar ar avea cam 200 ml...

Antrenamentul e bun : am antrenor la sala. Fac sala o zi da, una nu, astfel cad intr-o saptamana 4 antrenamente, in urmatoarea 3 antrenamente.
Prima zi spate biceps, a 2-a piept triceps, a 3-a umeri si a 4-a picioare. Toate au la sfarsit antrenament de abdomen.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Pai sa iti spun un lucru.Rezultatele se vad doar dupa 2-3 luni, cam asa s-au vazut la mine.Alimentatia ta nu este destul de buna pentru un culturist pentru ca nu prea inclue carne, care este esentiala in cresterea masei musculare.Mananci prea multe fructe, da asta e bine dar nu am vazut sa mananci carne, sau preparate din carne.Iti trebuie FIBRE.Antrenamentul daca zici ca e bun atunci sa fie bun dar ma rog.no comment.Sa iti mai zic un lucru.BEA MULTA APA pentru ca prin transpiratie se elimina apa din corp si tot odata si din muschi ceea ce duce la scaderea lor.

| mdany a răspuns:

A si sa iti mai spun un lucru.Nu te suprasolicita la exercitii pentru ca ajungi sa iti mai rupi ceva sau sa ajungi la urgente.Da cum au mai spus repetari putine cu greutati mari(cheia pentru a ajunge la performante), dar sa stii ca antrenamentul este doar 20% din 100%.Pe langa acesta iti trebuie o dieta specifica si nu in ultimul rand si cel mai important este somnul.Trebuie sa fii odihnit ca muschii sa se refaca, si sa dormi 8 ore 100% nu sa hoinaresti pana seara tarziu pana simti ca-ti pica ochii-ngura.Deci dormi si cresti.

| sherlock a răspuns:

Normal ca slabesti! Arzi mai multe calorii decat consumi! Incearca sa ti dieta chiar de pare ca te slabeste. Cei de ii vezi tu mari cu muschi si facuti iau tot felul de proteine. Vrei corp sanatos si sa se lase muschii pe tine tine dieta si fa exercitii, daca te ti, in cateva luni se va vede!

| mihai_7182 a răspuns:

In primul rand incearca sa mananci putin si des(4-5 mese pe zi la greutatea ta),nu tr sa-ti lipseasca din alimentatie pieptul de pui, salatele, si foarte multa apa.Ai putea sa-ti consumi 1-2 batoane cu proteine zilnic si incearca sa faci cat mai mult pentru masa musculara la sala de forta.Prin masa vreau sa spun repetari putine cu greutati mari si intr-un timp scurt(de exemplu un piept triceps ar trebui sa dureze 45-50 min 30 seriile si 20 pauza dintre fiecare).
Incearca sa te suprasoliciti mult si sa mananci foarte copios.In plus o serie de 50-100 de tractiuni pe zi nu ar strik pentru ca odata ce cresti in inaltime se dezvolta si corpul altfel.Inca un sfat, nu te grabi sa tragi concluzii dupa 2, 3 saptamana abia dupa 3, 4 luni se vor vedea rezultate. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| 1999777999 a răspuns:

Man,pai ce facem aici...te lauzi ca ai cereale musli si inghetata? rolling on the floor

| IONUTstefanel a răspuns:

Uite ai aici obiectiv, nutritie si suplimente(daca vrei) asa ca pune mana si baga carne slaba si odihnestete! http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html