| Luke29081998 a întrebat:

Salutare TPU:
Ieri in timp ce alergam am cazut pe genunchi si am simtit o durere pe moment.Acum durerea se mentine (de la 1-10 ar fi pe la un 2/3),genunchiul nu estu umflat si nici vanat, pot sa-l indoi fara probleme.Intrebarea mea:
Este ceva grav sau e o intindere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Atata timp cat durerea este suportabila,zona nu s-a umflat,nu s-a invinetit,nu cred ca e ceva grav...e ca atunci cand eram copii,ne jucam, alergam, cadeam, ne ridicam si ne jucam in continuare. Poti sa folosesti un unguent antiiflamator. Daca te temi ca este ceva in neregula, mergi la medicul de familie.Multa sanatate iti doresc.

| Luke29081998 explică (pentru GabyT10):

E posibil sa fie o usoara intindere? Pt am cazut cu zona glenza-genunchi sub corp cum ar veni si durerea am resimtit-o la nivelul genunchiului

| GabyT10 a răspuns (pentru Luke29081998):

Intindere poate fi la muschi, la glezna sau genunchi durerea poate fi datorata presiunii, loviturii, sau a unei entorse usoare (entorsa poate fi doar daca locul se umfla macar un pic). Aplica un antiinflamator gel, daca durerea persista mai mult de 2 zile de la aplicarea gelului, mergi la medic.