| Yo98 a întrebat:

Ieri m-am lovit la picior.Mi-am atins piciorul de gard,a curs putin sange la degetul mare,iar in varful lui s-a creat o umflatura ca o basica, ce este neagra.Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anuccia1 a răspuns:

Buna, am vazut ca ai primit raspunsuri dar am sa iti dau si eu un raspuns. NU o sparge s-au cel putin nu acum. Lasa timpul sa treaca si vei vedea ca se micsoreaza iar la un momentdat vei simti cand este in regula sa o spargi. Eu am patit de la patine si dupa vreo 2 saptamani cand ma spalam pe picioare am vazut ca s-a spart singura. Dupa ar fi bine sa te dai cu betadina si nu cu rivanol. O zi buna si ai grija ce faci!

| Yo98 explică (pentru Anuccia1):

Pai nu e basica cu lichid...e basica cu sange.Si asta face la fel?

| Anuccia1 a răspuns (pentru Yo98):

Da, basica cu sange. Eu am facut de la patine inchiriate pentru ca imi era prea fixa. Si am avut in varful degetului mare. Cu timpul sangele se usuca si se va vedea ca si basica incepe sa fie mai goala. Succes si sper ca nu ti-ai spart basica intre timp.

| Yo98 explică (pentru Anuccia1):

Logic ca nu, am lasat-o asa si se micsoreaza

7 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Probabil s-a strans sange acolo.Sa nu o storci sau sa bagi vreun ac acolo! Te poti infecta.
Asteapta, poate trece de la sine. Daca nu trece mergi la un medic care va sti ce sa iti faca.
Sa nu te sperii ca nu este nimic grav.

| CorneliaC a răspuns:

Eu zic sa o spargi, daca vrei cu ac, dar inainte de toate acul sa-l dezinfectezi in alcool etilic. Nu e nimic grav

| eluveitie13 a răspuns:

Buna. si eu am avut asa o data. daca zici ca arata ca o basica inseamna ca este o basica cu sange si ar trebui sa o spargi si sa te ungi cu ceva. eu asa am facut si mi-a trecut de la sine. baftahappy

| hoptop a răspuns:

Eu zic sa mergi la farmacie si sa cumperi betadina sau rivanol, asta in cazul in care nu ai acasa, te dai cu el pe deget si ti-l pansezi, oricum acea basica propabil se va sparge. Sper ca te-am ajutathappy