| anonim_4396 a întrebat:

Ieri și alaltăieri am ajutat o rudă să-și construiască casa iar acum sunt cam ars. Am purtat alaltăieri o pălărie și aparent mi s-a ars doar pielea nasului, nu am dat importanță pentru că pielea era puțin roșie. Ieri am uitat pălăria iar pielea nasului s-a ars mult mai tare.
După cum bine v-ați dat seama, acum stau cu un nas roșiatic-maroniu care iese în evidență față de pielea feței. Ce pot face să tratez arsura, eventual să scap de bronz?
Mă gândeam foarte serios să cumpăr un fond de ten sau ceva pentru a masca zona extrem de bronzată, pentru că într-un fel mi-e rușine... arată nasol rău. Îmi puteți da niște instrucțiuni și pentru asta? Mă tem foarte tare că la aplicare se va forma textura aceea ciudată de ulei și praf, știți voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alina2k18 a răspuns:

Iti trebuie o crema reparatoare si emolienta, pielea este extrem de lezata acum.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......ay-p309459
O folosesti dimineata si seara punand un strat mai gros seara.
Crema cu SPF vara asta ca dureaza ceva pana se vindeca in interior [ exterior, adica primul strat al pielii scapi in 5-7 zile ] si ai risc mare de PATARE/HIPERPIGMENTARE/MELASMA.
De obicei pe zona fetei ne ardem/inrosim pe zonele care au ''inaltime'' ca sa zic asa : nas, pometi si deasupra buzei superioare.

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mergi la farmacie sa cumperi o crema buna pentru arsuri solare. Data viitoare sa folosesti spf, indiferent ca e soare sau inorat, e important sa protejezi pielea.

| WhiteLife a răspuns:

Aplica mai intai o crema pentru arsuri/crema hidratanta, apoi fond de ten (daca pui direct fondul de ten se va vedea pielea aceea care se exfoliaza). Fondul de ten nu-l pui in cantitate asa mare incat sa ajungi la aceeasi culoare cu obrajii, ci putin, cat sa nu mai fie chiar asa rosii (daca pui prea mult se va intampla, in timp, ce zici tu).

| sierra1 a răspuns:

"aparent mi s-a ars doar pielea nasului" - vaaai, cred că ești intr-o mare suferință. poate suni la 112?

ps - nu te superi, da?

| LPCTSTR a răspuns (pentru sierra1):

Hai atunci sa mergem sa nu dansam in ploaie, sa nu mergem la mare, sa vizitam China, sa plantam copaci, sa mancam quattro formaggi, sa nu zburam cu balonul cu aer cald, sa mancam placinte cu fructe, sa ne spalam pe dinti cu periuta de dinti clasica, sa schiem, sa nu colectam uleiul alimentar, ci sa-l aruncam in chiuveta/wc, sa instalam aplicatii de meteo pe telefon, sa nu auzim de geocaching, sa nu facem cinste colegilor, sa nu detinem ebook readere, sa nu ne documentam despre vacante, sa mirosim carti tiparite sau sa refugiem sirieni si alte nationalitati.

Vezi tu, amandoi detinem informatie, insa daca nu stim ce sa facem cu ea si unde sa o folosim sau transmite, este absolut irelevanta.

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am văzut că ai primit bunătate de tratament: "o crema reparatoare si emolienta, pielea este extrem de lezata"

| LPCTSTR a răspuns (pentru sierra1):

Alina macar s-a strofocat sa ajute, pe cand tu nu.
Si nu eram cine stie cine Pechea Strechea sa ma iei cu mistouri, consider ca dupa atâtă implicare in comunitatea asta, caci rankul n-avea cum s-arate 108 numai din raspunsuri amp**ea, merit si eu ceva raspunsuri decente sau macar care sa informeze/sugereze.
Sincer, nu inteleg initiativa.
Poate o fi un "semn divin" pentru multele tentative nepostate care au rezultat in timp irosit, dar diferenta este la un click distanta si uite ca tu ai facut-o cumva sub o decizie si-un lucru mecanic.

Nu tin acum neaparat mortis ca "ti-ai batut joc" sau c-ai fost "ironic", insa n-am inteles de ce.

| LPCTSTR a răspuns:

Le voi aprecia dupa ce-ti va fi blocat contul kiss

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

"s-a strofocat sa ajute, pe cand tu nu... merit si eu ceva raspunsuri decente"
- la ce să ajute, la impresia că ai ceva pe nas? hai, mă leeeși!

| LPCTSTR a răspuns (pentru sierra1):

Deci problema ta este ca am pus intrebarea...

"la impresia că ai ceva pe nas?"... tu nu ai realizat pana acum ca am o arsura solara? Credeam ca este evident.

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am priceput din prima și d-aia, știind de gravitatea extremă a arsurii nasului, am zis să suni la 112

| raMLesS a răspuns:

Trebuie sa te dai cu crema