| AndreiIovan92 a întrebat:

Salutare, TPU!
În ultima săptămână am consumat zilnic cu 1500-2000 calorii mai mult decât am mâncat și totuși am cu aproape un kilogram mai mult. De ce?
1500 x 7 zile = 10500 calorii = 1, 5 kilograme
Ar fi trebuit să am cu aproape un kilogram mai puțin și totuși am cu aproape un kilogram mai mult!
De ce?
Pe bune, toată motivația mea s-a dus pe apa sâmbetei!
În ultimele 6 luni am slăbit aproape 16 kg fără efort fizic și acum trag ca nebunul și fac zilnic multă mișcare și pentru ce? Pentru ce?
La urma urmei nu așa funcționează slabitul?
Să consumi mai multe calorii decât mănânci?
Ajutor? Vă rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Tu uiti de retentia de apa, si eu am cateodata si cu 2kg pe plus da stiu ca nu se poate, e retentia de apa, baga post negru timp de 24 de ore apoi cantarestete dimineata, asa afli greutatea ta reala, fara sare desigur

3 răspunsuri:
| geoorgee7 a răspuns:

Nu așa funcționează slăbitul, trebuie sa mănânci mai puține calorii de cât ai tu nevoie, de ex daca corpul tău consuma 2000 calorii pe zi, ca sa slăbești trebuie sa fii în deficit caloric e logic adică sa mănânci 1500 de calorii

| RoCkKiD a răspuns:

E draguta disperarea ta in totala necunostinta de cauza. happy

Daca tragi zilnic ca nebunul cel mai probabil ai acumulat masa musculara.

Da, nu ai salbit dar in loc de grasime acum ai acumulat niste masa musculara.

In plus, dupa o saptamana e greu sa dai cu presupusul, fa asta o luna si vezi atunci.

| AndreiIovan92 explică (pentru geoorgee7):

Ca să mă mențin trebuie să mănânc 3500 calorii. Mănânc 1250-1500 calorii pe zi...