| alexandru1014 a întrebat:

In urma cu ceva timp am avut niște palpitații la inima, atunci m-am speriat foarte taree. Am făcut atunci toate analizele posibile pentru inima nu mi s-a găsit nimic..am fost la 4 cardiologi la toți totul a fost Ok..de atunci am rămas cu simptome precum îmi simt inima la fiecare mișcare și uneori simt ca o falfaiala in piept.O fi din cauza unde stau cu frica și ma gândesc mereu cum îmi bate inima. Dacă a mai trecut cineva prin așa ceva rog un mesaj!
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți dau nișter exemple din viața mea. Am fost îm program de mănăstire zen budistă. Acolo învățam să ne concentrăm asupra respirației în condiți de liniște și calm. Acoloo am început să aud sunete făcute de stomacul meu în timp ce digera mâncarea. De bătăile inimii nu mai vorbesc, acestea se auzeau bine.
Alt moment. ultima seară înainte de bac. A doua zi, examen scris la mate, de care nu aveam de ce să mă tem, căci eram olimpic. Totuși m-a apucat un fel de durerem apăsare în zona inimii. Cum am scos-o pe loc. Am făcut un tur de alergare în jurul cartierului. Astfel ai niște amplificatori al semnalelor emise de ea, care este și el un mușchi, dar cu un creier autonom al lui și care este puternic conectat ce creierul din cap. Dacă nu faci sport, fă plimbare, gimnastică ușoară în cameră, care reduce orice tensiuni nervoase ai avea în tine.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La medici ai făcut EKG, Ecografie cardiacă? Dacă da, și și acestea au fost ok, atunci aceste senzații aamplificate resimțite sunt pe fond nervos și nu au legătură, conexiune cu o afecțiune cardiacă evidentă. Astfel, le poți trata cu calmante minore pe care le poți lua de la farmacie, ceaiuri, și cu o viață respctând igiena mentală, orele de muncă, odihnă, somn, 8/8/8/24/7/365.

| alexandru1014 explică (pentru sadrian46):

Da, am făcut tot.EKG, EKG DE EFORT, ECOGRAFIE.și doctori mi-au zis ca pot face sport liniștit.dar eu având aceste simptome îmi este frica sa ma apuc de sport..inainte aveam o viața sportiva..acum nusad

| sadrian46 a răspuns (pentru alexandru1014):

Să îți dau nișter exemple din viața mea. Am fost îm program de mănăstire zen budistă. Acolo învățam să ne concentrăm asupra respirației în condiți de liniște și calm. Acoloo am început să aud sunete făcute de stomacul meu în timp ce digera mâncarea. De bătăile inimii nu mai vorbesc, acestea se auzeau bine.
Alt moment. ultima seară înainte de bac. A doua zi, examen scris la mate, de care nu aveam de ce să mă tem, căci eram olimpic. Totuși m-a apucat un fel de durerem apăsare în zona inimii. Cum am scos-o pe loc. Am făcut un tur de alergare în jurul cartierului. Astfel ai niște amplificatori al semnalelor emise de ea, care este și el un mușchi, dar cu un creier autonom al lui și care este puternic conectat ce creierul din cap. Dacă nu faci sport, fă plimbare, gimnastică ușoară în cameră, care reduce orice tensiuni nervoase ai avea în tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e frica/emotiile in sine ce cauzeaza palpitatiile Si eu mai am palpitatii iau un medicament numit extravalerianic si trece
Am fost la cardiolog si au zis ca sunt ok desi, aveam cu putin peste limita normala au zis ca nu e problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai probleme cu anxietatea ia magne b6 si ceai de sunatoare, daca nu trece mergi la un psihiatru sa iti de a anxiolitice.