| HushMarmuz a întrebat:

Salutare TPU, ma numesc Paul si am 16 ani. Recent am intampinat o problema. Ochii mei s-au iritat din nu stiu ce motiv si au inceput sa fie vizibile acele vene rosii. Initial credeam ca este de la timpul de utilizare al calculatorului deoarece am mai intampinat aceasta roseata in trecut. Am redus timpul de utilizare al calculatorului si am marit durata de somn(de la 6 ore la 8-9 ore). Credeam ca problema va trece dupa un pui de somn de cateva ore deoarece avusesem ore online in ziua in care au aparut acele vene. Dar m-am inselat si iata-ma aici dupa 3 zile. Nu pot renunta complet la pc deoarece am ore online. Am folosit comprese cu apa rece, lacrimi false sau cum se numesc in romana si tot nimic. Ce ma sperie cel mai tare este faptul ca niciodata nu am patit ceva de genu la ambii ochi deodata. Nu simt alte simptome si in general ma simt chiar ok in afara de cateva mancarimi la ochi ce presupun ca sunt normal sunt sanatos tun. Am verificat daca nu cumva am o alergie. Am facut o lista cu tot ce am mancat si am evitat bucataria deoarece ziua in care ochii mei au inceput sa devina asa coincide cu ziua in care mama mea a facut dulceata de prune si m-am gandit ca am o reactie alergica la gustul mirosul sau fumul produs. Din pacate nu mi-am putut da seama ce ar trebui sa fac asa ca apelez la voi. Daca problema persista voi merge lunea aceasta care vine la un oftalmolog din Cluj Napoca insa speram ca cineva sa ma poata ajuta cu niste sfaturi despre cum as putea sa diminuez macar problema. Nu mi-am pierdut din calitatea vederii insa nu sunt chiar sigur, nu ametesc iar ochii mei nu se simt deshidratati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Salut. Aceasta roseata despre care vorbesti este din cauza exagerarii cu statul in fata pc-ului sau cu ochii in telefon, am patit si eu de cateva ori acest lucru. Singurul lucru pe care il poti face este sa nu mai stai o perioada in fata pc-ului ( cel putin o saptamana ) sau daca spui ca ai ore online, sa stai doar cat ai orele online si dupa sa nu mai ai contact deloc cu monitorul calculatorului. Este singura solutie de a scapa de acea roseata, iti spun din experienta proprie ca daca continui sa stai, o sa inceapa sa te si usture ochii si sa iti lacrimeze.