| AndreiCelViteaz a întrebat:

Salutare TPU, recent am stat 24 de ore treaz, iar dupa aceea m-am culcat la ora 7 seara, pentru a imi reface programul de somn. Am dormit pana la 3, dar acum nu mai imi este somn. Intrebarea mea este : Trebuie sa stau treaz pana la 7 seara iar, sau pot sa dorm si acum (dar sa nu imi dereglez iar dormitul)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Organismul foloseste timpul de somn pentru intretinerea si regenerarea lui.
Pentru asta, are nevoie de cca. 1/3 parte din timp (cca. 8 ore), in conditii de cat mai mare liniste.

Daca organismul este odihnit, atunci inseamna ca vei dormi mai putin (sau in mai multe etape zilnice) si poate vei ramane treaz mai mult timp.
Simtul de somn este de atentionare /alarmare (ca durerea) si este semnul ca organismul este obosit si necesita regenerare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să dormi acum.

| dinaprilie a răspuns:

Cel mai bun somn este de la ora 08-10 seara pana dimineata.

| geoconda a răspuns:

Dormi când ai dormi, numai sa dormi macar 8 ore