| Gabby98 a întrebat:

Sunt baiat, am 15 ani, 1.75 inaltime si greutatea de. 70kg. Am cateva nelamuriri. In primul rand cam cate kg ar trebui sa mai slabesc si ce ar trebui sa mananc. In al doilea rand daca ma apuc de sala se topeste grasimea si pun muschi in loc? Asa am auzit... acu ramane sa vad daca e adevarat. Credeti ca ar fi bine sa ma apuc de sala? Va multumesc. Astept raspunsuri si ofer funda. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnOnyMus25 a răspuns:

La 15 ani acum e perfect sa te apuci de sala.si stai linistit ca nu e exagerat in privinta greutatii tale de 70kg.sant altii care au mai mult...cred eu ca te vezi mai grasut si de aceea esti putin agitat. uite eu am 26 de ani si am 65 de kg si vreau sa ma mai ingras pan la vreo 70 si ceva dar nu reusesc.asa ca. daca chiar ai de gand sa te apuci de sala du te.iti recomand daca tot te apuci de ea sa nu te lasi dupa 2 3 luni.continua fa si tu cel putin 1 an...iti garantez ca la 18 19 ani cand vei fii in floare varstei vei fii pachetele de muschi si vei avea fetele la piciorusele tale.cat de greutate.ce sa zic atata timp cat nu treci peste 85 de kg esti bine.

| Gabby98 explică (pentru AnOnyMus25):

Daca nu poti iti dau si tie 5kg laughing

| AnOnyMus25 a răspuns (pentru Gabby98):

Da' dc esti asa agitat in privinta greutatii tale? rade cineva de tine? la scoala? laughing

| Gabby98 explică (pentru AnOnyMus25):

Multi ma fac graslaughing da ii dau pe toti la skandenberg si bat la ei ca la covoare laughing

| AnOnyMus25 a răspuns (pentru Gabby98):

Nu lua in seama..lasa i sa rada ei. daca asta fac...asta e o varsta multi habar n au de viata lor...cand o sa ai 18 19 ani sa te reintalnesti cu ei si ai sa vezi cine de cine radelaughing da bineinteles du te la sala fara sa stie eilaughing funda?

| Gabby98 explică (pentru AnOnyMus25):

Desigur happy Multumesc mult pentru sfaturi happy as vrea sa mai vb pe mess imi dai idu?

| AnOnyMus25 a răspuns (pentru Gabby98):

Ti am trimis mesaj privat..ca aici cred ca nu ai voie sa postezi id de mees

| Gabby98 explică (pentru AnOnyMus25):

Ok

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnOnyMus25):

De ce sa te ingrasi pana la 70?

pune muschi. du-te la 70 de kg marind muschii, NU grasimea

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate normală; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 67, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu vreo 3 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.