| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU va rog frumos sa ma ajutati si pe mine.
deci problema mea e asta: acum cateva luni am fost constipat si am facut foarte greu, la sfarsit am vazut 1-2 picaturi de sange pe hartia igienica. De atunci ma duc rar la wc 3-4 zile, si cand ma duc uneori fac greu altelori nu am luat niste pastile. dar la urma tot vad 1-2 picaturi de sange, si cred a am hemoroizi iese ceva in afara asa.
Dureri am doar cand fac dupa nu mai am probleme, mancarimi nu am, iar la doctor imi e rusine sa ma duc. credeti ca sunt hemoroizi? ce imi recomandati? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil sunt hemoroizi. Nu ai de ce sa-ti fie rusine de medic, dar daca vrei cateva sfaturi, iata-le: nu te mai sterge cu hartie, dupa fiecare scaun spala-te cu apa putin calduta si sapun la fund. Apoi, foloseste unguent Hemorzon cu care te ungi bine pe-afara si introduci cu blandete putin cu varful degetului in canalul anal. Bea minim 3 litri de apa pe zi, mananca zilnic o farfurie de ciorba si minim 250 ml de iaurt facut de tine in casa din lapte adevarat, de tara. Mananca zilnic fructe si legume crude si fibre (paine integrala, facuta in casa sau cereale neindulcite). Nu fi sedentar si nu manca in nici un caz ardei iute sau piper.

2 răspunsuri:
| simiy a răspuns:

Pot fi si hemoroizi dar aceia de obicei dor nu numai atunci cand iti faci treaba, poate fi si fisura anala sau poate ai alte probleme din interior. cand mergi la medic iti trece toata rusinea pentru ca ei cu asta se ocupa si se comporta natural, nu ai de ce sa iti fie rusine deloc. trebuie sa mergi neaparat la un medic ca sa nu ai probleme mai mari mai tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna ca esti constipat poate e din cauza ca mananci mancare tare cum ar fi covrigi. Eu te-as sa mananci supe si ciorbe si sa bei lichide multe si mai era ceva iti pui intr-o cana llapte si dupa aceea sa iti pui miere in lapte si bei si te mai scoate afara...