| Miyana a întrebat:

Salutare TPU
Zineryt ajuta la acnee? Daca da, cum se foloseste, de cate ori si se poate inrautati cosurile de la el?
https://www.google.com/......https?/url

Dau funda.Merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Da, se foloseste pentru tratare.
Banuiesc ca ti l-a recomandat medicul, nu?
Am folosit si eu recomandat de medic dar era pentru o dermatita periorala groaznica.
Zineryt vine in forma de pudra pe care o amesteci cu solutia din cutia lui. Amestecul format va fi folosit timp de o luna si dupa se arunca.
Eu agitam solutia si dupa puneam pe un disc demachiant si dupa stergeam fata cu el - mai precis zona afectata.
Atentie, primele dati te ustura f tare de iti vine sa te urci pe pereti plus ca usuca f tare.
Eu foloseam si Skinoren [ tot de la medic ], desi a fost cam dur tratamentul m-a scapat.
Acum folosesc Skinoren local daca imi mai apare cate un cos, vindeca f frumos.
Eu atunci pentru problema mea, am folosit 3 saptamani, dar in prima faza la 2 zile, dupa zilnic si dupa iar la 2 zile.
Pt acnee tratamentul trebuie extins.
Dar eu zic mai bine sa mergi la medicul dermatolog sa iti faca el o schema de tratament.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Zinerit are eritromicina(un antibiotic) si un derivat de zinc. Este contra acneei dar poate usca fata mult deci nu trebuie sa te expui la Soare după ce îl folosești.