| ilona_7699 a întrebat:

Salutare tuturor! Am o nelamurire in legatura cu Faculatea de Medicina Dentara.Stiu ca examenul de admitere consta intr-un test grila atat la biologie cat si la chimie insa am o problema, inca urmez un liceu cu profil uman (filologie), dar pe viitor mi-as dori sa fac medicina si sunt total paralela cu matematica si fizica.Se pune accent foarte mare pe matematica si fizica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Matematica nºai nevoie la medicina in general.
Poate statistica.
Ai nevoie de putina fizica, nu f multa.
In schimb ai nevoie de multa : chimie, biologie si anatomie.
Asta 3 sunt materiile de baza, dupa care se impart alte ramuri ...si materii.

1 răspuns:
soothe
| soothe a răspuns:

Pai gandeste-te ca trebuie sa numeri toti muschii, nervii... cum ai sa te descurci? optica macar ai invatat-o? happy