| maristanful a întrebat:

Salutare tuturor as dori si eu o dieta echilibrata nu foarte scumpa dar nici ieftina(fundaaaaaaaaaa)!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru ce îți trebuie dietă? Suferi de vreo boală cronică?
Învață să mănânci.
O alimentație săracă în calorii dar suficient de consistentă care să asigure necesarul minim organismului pentru buna lui funcționare și mișcarea zilnică este dătătoare de sănătate (și plimbarea se pune!).
Ca să te orientezi la numărul de calorii, http://calorii.oneden.com/
Tot ce este consumat în cantități mari este excesiv pentru organism.
Alimentele bogate în calorii sunt recomandate să fie consumate dimineața până în ora 14.00 h, seară o cină cât mai ușoară și cel mai târziu savurată la ora 19.00 h, metabolismul devine "leneș" după orele după-amiezii!
Evită la maxim grăsimile, fast-food-urile, cremele, mezelurile, conservele, maionezele, carnea grea, dulciurile din comerț, etc.
Succes.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Eu nu sunt nutriționist și nu prea cred că sunt pe aici pe site așa că ar fi cea mai rațională decizie de a te duce la un nutriționist bun din orașul tău și să stai de vorbă cu el și el îți va prescrie o dietă foarte bună pentru organismul tău și va spune cât trebuie să slăbești.

Sper că te-am ajutat!
Numai bine!

| FlosKa a răspuns:

Salutare!

Este minunat că îți dorești să adopți o dietă echilibrată și sănătoasă! Menținerea unei alimentații corecte poate avea un impact semnificativ asupra stării tale generale de sănătate. Din fericire, există modalități de a urma o dietă echilibrată fără a cheltui o avere.

Am găsit un articol interesant pe site-ul Strada24 care prezintă un meniu echilibrat pentru o săptămână, cu costuri rezonabile. Poți găsi mai multe detalii aici: https://strada24.ro/......sanatoasa/

Acest articol oferă sfaturi valoroase și un plan detaliat pentru o dietă sănătoasă, echilibrată și prietenoasă cu bugetul tău. Cu ajutorul acestui plan, vei putea să îți hrănești corpul într-un mod echilibrat, asigurându-te că primește toate substanțele nutritive de care are nevoie pentru a funcționa în mod optim.

În plus față de meniul sugerat în articol, am câteva sfaturi suplimentare pentru a te ajuta să urmezi cu succes o dietă echilibrată fără să cheltui prea mult:

Planifică în avans: Stabilește-ți săptămânal un plan de mese și o listă de cumpărături. Astfel, vei evita risipa de alimente și vei știi exact ce să cumperi.

Alege surse de proteine accesibile: Ouăle, leguminoasele (fasole, linte, năut) și produsele lactate sau alternativele vegetale (iaurt, lapte de migdale) pot fi opțiuni bune și mai puțin costisitoare pentru surse de proteine.

Folosește legume și fructe de sezon: Acestea sunt de obicei mai accesibile ca preț și sunt bogate în nutrienți esențiali.

Optează pentru alimente integrale: Pâinea integrală, orezul brun și pastele integrale sunt mai sățioase și oferă mai mulți nutrienți decât omologii lor rafinați.

Gătește acasă: Gătitul în casă este, în general, mai ieftin decât mâncatul la restaurante sau cumpărarea de mâncare gata preparată.

Păstrează măsura în porții: Astfel vei evita să irosești alimente și vei controla mai bine consumul caloric.

Hidratează-te corespunzător: Apa este esențială pentru sănătatea ta și este și gratuită!

Sper că aceste sfaturi și resurse îți vor fi de ajutor în călătoria ta către o alimentație echilibrată și sănătoasă. Îți doresc mult succes!