| RaulTeri a întrebat:

Salutare tuturor, de joia trecuta am inceput sa am niste dureri in piept iar ieri am fost la spital pentru a face ceva analize. Mi-au recoltat analize de sange, urina, saliva mi-au facut un EKG si mi-au facut si o radilogie toracica. Medicul mi-a spus pe loc ca EKG-ul este bun si cand am ajuns acasa m-a sunat si mi-a spus ca sa stau linistit ca nu am nici o infectie si analizele toate mi-au iesit bune! Tin sa precizez ca dupa ca m-a intepat atunci in piept m-am speriat si am stat de la 1 seara pana la 5 dimineata cautand pe internet ce s-ar putea sa fi fost si cred ca am facut si un mic atac de panica CRED! Poate fi din cauza atacului de panica si ca m-am speriat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai mancarime pe piele si te scarpini, cautand pe internet risti sa gasesti raspunsuri ca ai cancer. big grin
Daca citesti toate 2635875 raspunsuri la cautare, atunci ajungi la tratament la... balamuc! tongue

| Donsavas a răspuns:

Salut! Da,ai avut un atac de panica. Duci lipsa de incredere in tine si esti putin ipohondru. Omul somatizeaza cand este stresat,iti da impresia organismul,pe moment, ca este in pericol, desi nu te stii cu nicio boala si esti doar speriat. Un om bolnav nu este speriat pentru ca se gandeste la n posibilitati ce l ar putea rapune, ci este speriat pentru ca stie ca si a facut rau luand pastile, manancand ceva contraindicat sau daca are o boala si a uitat sa ia tratamentul la timp sau eu mai stiu ce. Tu nu ai motive sa ti faci griji. Acelea sunt niste analize uzuale. Daca erai bolnav, stiai deja. Ai grija de tine!

| RaulTeri explică (pentru Donsavas):

Dintr-o radiologie toracica se putea vedea concret daca am avut ceva la plamani?

| Donsavas a răspuns (pentru RaulTeri):

Da,daca ai acum.

| JusTPauL a răspuns:

Am avut si eu asa ceva acum cativa ani..lucram in interior la 40grade si ieseam afara iarna doar in tricou si o bluza subtire. dupa cca o luna de zile a inceput sa ma doara pieptul.4 zile au fost groaznice. puteam sta doar intr-o pozitie in pat si nu puteam dormi noaptea, mai mult tineam ochii inchisi dar nu adormea..am ajuns la urgente intr-o noapte.m-au tinut 4 ore, am trecut pe la toate aparatele posibilr care le aveau, mi-au bat si perfuzie dar nu mi-a trecut dureria decat dupa vreo 6 ore..totul ar fi fost de la plamani, dar medicii au zis ca nu e nimic grav.
Sfatul meu ar fi sa te imbraci mai bine, nu-i de joaca cu plamanii.

| RaulTeri explică (pentru JusTPauL):

Doctorul mi-a spus ca plaminii sunt ok si pe mine nu ma doare in piept ma inteapa asa cateodata mai peste tot prin zona toracica nu doar intr-un anumit loc si nu ma doar nici cand respir doar niste intepaturi!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Daca au iesit analizele bune, ar trebui sa stai linistit.Gandeste mai pozitiv, incerca sa dormi noptile cat mai mult posibil, stai mai linistit nu te mai panica.

| RaulTeri explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Eu incerc sa stau linistit si cateodata sa zicem 60% din zi sunt linistit dar dupa un subconstient parca ma tot gandesc si atunci cand ma inteapa incep sa ma gandesc si tot asa. Drept este atunci cand stau linistit si si nu ma gandesc si am altceva de facut nu ma inteapa asa de des dar cum incep sa ma gandesc parca tot mai des ma inteapa

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru RaulTeri):

Din ce in ce mai multi medici pun accent pe faptul ca si gandurile au o mare influenta asupra starii de sanatate.Inca din vechime si se practica si la ora actuala din ce in ce mai des, se spuneaca nu poti vindeca trupul fara a tine cont de suflet.Intelege talcul acestui lucru, desi sunt si aici controverse si cauta-ti linistea interioara.Nu-ti pot da o reteta sigura,nu cred ca exista, ceea ce cred este ca-ti faci griji prea mari. Daca vrei sa le inlaturi pe cale medical-stiintific, poti repeta testele, analizele facute la alti medici, adica sa ceri o a doua parere unor medici diferiti. Optiunile iti apartin.