| Adrian95Nicu a întrebat:

Salutare tuturor, e bine daca am tesiunea 120 si pulsul 116?, am 18ani si 9luni, 53kg si 1, 69 cm, nu fumez rar la ocazii beau alcool, si mananc putin si sanatos cat de cat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tensiunea este bunicica dar pulsul nu prea.Este cam mare.Stai 5 min in repaus apoi ia-ti tensiunea din nou. Sa vezi daca arata la fel.

| iulianr a răspuns:

Tensiunea e buna, dar pulsul e putin cam mare. Din cate stiu el trebuie sa fie intre 60-100 la varsta ta.

| ionutz03 a răspuns:

Eu zic ca esti bine sicu pulsul. Toti ne dam cu parerea, dar nimic nu e ceva sigur. Mai mult ca sigur ai avut ceva activitate inainte de tensiune, sau ceva emotii si din acest motiv posibil e mare pulsul. Daca nu te simti nasol, sau nu obosesti repede la efort eu zic ca esti prea sanatos.

| Derfuletz a răspuns:

Trebuie sa mananci bine. du-te la bunica si zi-i ca nu ai mancare in casa. Si ca MOOOORI de foame.

| Elevu53 a răspuns:

Mai bine mergi la medic, pentru ca pulsul e mare. Doctorul deja iti va spune daca e o problema sau nu.winking