| Tataran_Sebastian_1998 a întrebat:

Salutare tuturor, ma confrunt cu 2 unghii incarnate la degetele mari de la ambele picioare.De vreo 2 ani ma confrunt, prin ianuarie-februarie am fost operat la degetul mare de la piciorul drept iar acum am din nou probleme la el, la celalalt picior am fost operat prin luna martie-aprilie si am foarte mari probleme cu el.
La piciorul drept 3/4 din suprafata unghiei mi-a crescut normal,dar acolo unde mi-a fost incarnata mi-a crescut doar pana la jumatatea degetului si nu creste asa drept adica, unghia e in afundatura, ca si un sant daca ma intelegeti...am scobit cu o pila si o unghiera si am taiat ceva de acolo si am scapat de puroi si durere dar cred ca va reveni problema,la degetul de la piciorul stang e mult mai grav,unghia este distrusa,jumatate mi-a crescut bine iar partea unde am fost operat,tot asa am un fel de sant dar chestia e ca mi-a crescut unghia in acel sant sub forma de jumatate de tub,deci am unghie si sub carnea care sustine restul unghiei si imi este foarte greu sa pot taia acea bucata de unghie pentru ca e foarte inaccesibil,nu mai vreau sa trec prin operatii! Acum cateva minute mi-a adus mama ceva frunza de la niste flori,destul de mari ce-i drept dar sper sa rezolv problema,in copilarie am avut de multe ori probleme cu unghia incarnata,in special la piciorul drept,dar la piciorul stang este pentru prima daca... Daca stiti ceva ce pot sa fac,dar fara interventia unui chirurg,as fi foarte recunoscator,seara ma duc cateodata pe balcon si pun mana pe flex pentru ca imi vine sa imi tau degetul jos de la atata durere. sad
Dau funda, bineinteles, orice raspuns e binevenit.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andleutzza a răspuns:

Buna, Sebastian! Eu sunt din Sighetul Marmatiei.Am avut probleme la amandoua picioare.Degetul mare era infectat pentru ca nu am avut grija de el.Amandoua colturi imi erau operate.Este un chirurg foarte bun.Il recomand tuturor care au probleme ca unghia incarnata.La 10 ani, am avut prima data unghia incarnata.Era un chirurg foarte "rau".Mi-a tras jos unghia de tot si nu a rezolvat nimic.Tot asa mi-o crescut.A doua oara am fost la un chirurg pe nume Cinci Lei.Este moldovean.Dar sa stii, ca nu simti nimica! Eu a treia oara, abia asteptam sa merg. Dar, asta e. Nu-ti fie frica sa mergi la un chirurg, pentru ca prima data, mama mea a incercat sa-mi scoata puroiul din coltul stang, dar am avut probleme grave, dupa ce m-i la taiat. Te-ar ajuta aceste plante:Coada calului (poti sa faci baie in ea), compresa si spalaturi cu Coada Calului.Sau zeama frunzelor de Patlagina! Eu m-am dus la chirurg, dar am intrebat`o pe bunica mea, si ea mi-o zis plantele acestea.Bafta!

| Tataran_Sebastian_1998 explică (pentru Andleutzza):

"Cinci Lei" il chema pe doctor? happy
Daca imi spui te rog unde il pot gasi...Eu sunt din Satu Mare si ambele operatii le-am facut la domnul doctor chirurg Szatmari.Era medic primar si incan este...si cu coada calului si cu zeama de la frunzele de Patlagina, cum fac cu acestea? Imi poti explica te rog mai detailat? Mersi frumos de raspuns!

| Tataran_Sebastian_1998 explică (pentru Andleutzza):

Aaa da, si am uitat sa mai spun ca am doar 14 ani, deci, nu m-as duce la chirurgie pentru ca nu e foarte placut senzatia aceea cand iti da anestezia si ma sperie gandul ca am nevoie de operatie...

| Andleutzza a răspuns (pentru Tataran_Sebastian_1998):

Sebastian, trebuie sa faci infuzie din frunze, sa zicem din Coada Calului si cu o carpa pui compresa si`l la-si asa.Ai grija, ca lasa culoare maro.Sa nu patezi cearceafu sau ceva. Pe doctorul Cincilei il poti gasi in Sighetul Marmatiei.Iti dau un numar de telefon : 0744520447. Bafta!

| Andleutzza a răspuns (pentru Tataran_Sebastian_1998):

Crede-ma, ca daca mergi la un chirurg bun, nu te doare.Eu am 12 ani, si sunt mai curajoasa ca tine?happy Daca mergi la doctor si urmeaza sa-ti faca o operatie, gandeste-te la mine, ok? Gandeste-te ca trebuie sa dovedesti, ca esti mai curajos ca minewinking! Bafta Sebastian! Te pup happy

| Tataran_Sebastian_1998 explică (pentru Andleutzza):

Mersi de ajutor, daca imi poti spune te rog si cat costa o operatie ce doare mai exact...pentru ca unde am fost eu operat m-a durut doar anestezia, 2 injectii la extremitatile degetului. happy
Si la pansare, atat m-a durut. big grin

9 răspunsuri:
| Tataran_Sebastian_1998 explică (pentru gogυ):

Pai si cu ce ma ajuta asta pe mine? Eu am acasa 1 penseta care sta foarte comod intre degete, o pila si o unghiera, cu acestea 3 ma descurc sa scormonesc si "sa vad" cam ce se petrece acolo unde nu vad, adica sub carne!
Pentru ce m-ar ajuta acest cleste? Sa imi scot unghia afara?

| SunOfThe a răspuns:

La piciorul stang e nevoie de operatie... din pacate
am avut si eu probleme asemanatoare, si nu mi-am mai taiat colturile de la unghiile cu probleme si nu am m-ai facut infectii... Dar la tine e putin mai grav. consulta un doctor

| renilizzi a răspuns:

Pai si eu am suferit din cauza asta cu unghiar incarnata si am scapat dar a fost foarte dureros. cumva maichamia s-a bagat su foarfecuta si cu greu a scoso..deci iti spun a fos dureros dar acuma ma pot incalta cu ce doersc happy