| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor, sa incep cu inceputul: am 19 ani, totul s-a intamplat acum 3-4 saptamani dupa un deces in familie, exact a 2 a zi dupa terminarea ceremoniei de inmormantare s-a petrecut ceva cu mine. Mai exact ma durea tot corpul, muschii, m-am dus la urgente la spital mi s-au facut analize de sange, EKG, toate bune in afara faptului ca mi-a zis ca am lipsa de magneziu, am urmat un tratament cu magneziu timp de 20 de zile, si anume Magnerot, una dimineata si una seara. Dupa aceste 20 de zile asta fiind chiar Luni pe 7.10. 2016 seara simteam ca nu mai am aer, trageam in mine si cascam incontinuu sa imi pot umple plamanii cu aer in seara respectiva m-am trezit din somn foarte ametit si imi batea inima foarte repede si practic nu stiam ce este cu mine. De parca eram pe alta lume. Cred ca a fost un atac de panica dupa care joi tot la fel. Vineri am plecat de urgenta la spital acolo mi s-aU facut din nou analize, EKG, sange, urina, etc a zis ca am trahicardie, avem in jur de 130b/m-a zis ca tensiunea este normala 12/6 si de acolo mi s-a recomandat sa fac niste analize endocrinologice la glanda si un consult psihiatric, problema este ca ma simt foarte slabit si simt ca nu am aer si fata o simt asa amortita parca tot abdomenul este amortit, lipsa de pofta de mancare, cand incerc sa mananc parca meste asa in gol. Nu stiu ce este cu mine poate cineva care a mai patit asta? Sau daca mai e cineva in situatia mea? Va rog sa imi spuneti ce e de facut sau cel putin cum sa ma linistesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai un soc legat de faptul ca tocmai ai realizat ca exista moarte si nu esti nemuritor. In general, asta se intampla in copilarie, pe la 11-12 ani si reactiile sunt mai line, dar tu nu ai constientizat asta pana acum. Trebuie sa te vada un psihiatru, cu putin tratament, in 6-8 luni o sa fii bine.

| DozaDeSperanta a răspuns:

Evenimentul acesta tragic, a fost pentru tine, acel eveniment care ti-a umplut paharul.
Tu, ca si om, ai prea multe evenimente negative adunate in subconstient si din aceasta cauza, ai facut si aceste atacuri de panica.
Solutia, este sa incerci sa te relaxezi si sa cauti sa faci psihoterapie, fie ea si online!

Atacurile de panica, sunt in general semne ale depresiei usoare.

| Anonimul2565 a răspuns (pentru DozaDeSperanta):

Multumesc frumos, incerc sa ma linistesc, dar nu stiu cum sa fac sa nu ma mai tot gandesc la ce s-a intamplat, sa nu mai am frica asta in mine ca mi-sa-r putea intampla si mie ceva.

| DozaDeSperanta a răspuns (pentru Anonimul2565):

Cand cineva a avut cateva atacuri de panica, automat are tendita sa se gandeasca cum si ce sa faca ca sa nu mai treaca prin asa ceva niciodata.
Persoana in cauza, se gandeste ce sa faca, ca sa previna sa i se intample ceva rau si sa nu mai treaca niciodata prin astfel de momente.
Tocmai aceste ganduri iti agraveaza si mai rau starea.

| DozaDeSperanta a răspuns:

Momentele acele cand simti ca mori, sau ca innebunesti si inima incepe sa iti bata foarte tare si tu simti ca te sufoci, nu pot sa iti faca rau.
Sunt milioane de oameni in lumea aceasta, care trec prin aceiasi problema prin care treci si tu.
Nu mori din asta si nici nu innebunesti, nu te gandi cum sa previi aceste stari, ci pur si simplu daca mai simti vreodata ca iti pierzi controlul, concentreaza-te pe respiratie, inspira-expira.
Daca esti acasa si ai un ceas prin apropiere, uita-te si la secundar sa vezi cum trece timpul. Fiindca intr-un moment de panica, 30 de secunde par a fi 3-4 minute.

| Anonimul2565 a răspuns:

Chiar acum am venit de la un alt medic mi-a vazut analizele, a spus ca am ramas cu ceva pe font nervos si mi-a dat o lista cu analize pe care trebuie sa le fac printre care si glanda tiroida si un tratament, a spus ca nu am ce cauta la psihiatru la varsta asta. Mai astept si parerile voastre. Multumesc!