| RaduWhovian a întrebat:

Vin cu o întrebare ciudata. Sunt destul de paranoic, dar am zis sa vad părerea mai multor persoane.
Am o dificultate în respirație si in vorbire si ma dor muschii de la un picior. Se poate sa fie Corona? Nu am febra, am mirosul si gustul normale, n-am gura uscata și am puțin mucus în nări. Țin sa menționez ca mi-a venit azi un colet de la Altex (monitor si tastatura), am avut grija cu cutiile, dar nu am putut dezinfecta monitorul si tastatura (Chiar in instrucțiuni, cel puțin la monitor zice ca produsele de curățare pe baza de alcool pot provoca stricăciuni). Din câte știu, virusul isi manifesta simptomele dupa cateva zile, iar acum ar fi prea devreme. Nu am intrat in contact cu persoane străine, nu am plecat de acasa de pe 10 Martie, stau cu bunicii (am ales sa stau la țară, nu la apartament), mai mult ei au întrat in contact, dar nu prezintă simptome. Help me! Nu știu cum sa procedez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Paranoia e altceva. Tu ai anxietate și somatizezi.

| RaduWhovian explică (pentru Donsavas):

Cred ca ai dreptate. De dimineata m au trezit ai mei, trebuia sa merg sa ma tund. Mi a fost frica sa ma duc, le-am zis situatia mea, nothing bad happened, o sa imi treaca si da, am anxietate, dupa ce m au calmat ai mei, all good.

| alina2k18 a răspuns:

''Sunt destul de paranoic''
Paranoia nu e o afectiune medicala care se poate constientiza de catre pacient. Este o forma de psihoza actually.

| Yuoia a răspuns:

Simptomele le ai de cateva ore?
Poate ai facut mai mult efort si ai febra musculara.
Coronavirus nu este. Mai bine ia legatura cu medicul de familie. Telefonic. Te va lamuri el ce este si eventual iti va prescrie ceva.

| RaduWhovian explică:

Nu ma uit la televizor, oricum sunt sigur ca e alta cauza, orice ar fi, am tratamentul la toate : statul in aer liber. Am stat cam mult închis in casa (desi stau la curte)