| Xerxess97 a întrebat:

Salutare. Vreau si eu cele mai bune exercitii si cele mai bune alimente pentru a prinde forta in antebrat si incheietura. Va multumesc. (Asi dori sa imi spuneti si greutatea la gantere daca este)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Sunt multe exercitii, recomand :

- flexia pumnului cu gantera
- flotari in degete
- rotirea incheieturii cu greutate ( un prosop de care e legata o gantera si care il tii de varf, peste falange, si rotesti incheietura spre interior ridicand greutatea )
- tractiuni in prosop
- flexii la banca scott
- flexii ciocan
- flexii normale/inverse pentru biceps cu bara Z sau bara dreapta
- urcatul franghiei

Si mai sunt, macar sa le faci pe astea.

Evident, o alimentatie bogata in proteine e ft importanta, chiar mult mai importanta decat antrenamentul.

5 răspunsuri:
| ruddy a răspuns:

Daca vrei sa prinzi forta in antrebrat si incheietura pentru a face skandenberg, vreau sa iti mentionez ca conteaza si forta bicepsului, si in ce pozitie ti bratul...

| Cosmin86 a răspuns (pentru ruddy):

Si spatele conteaza si umerii... e practic miscare de ramat

| llust a răspuns:

Nu ai nevoie neaparat de gantere. Sunt niste cauciuri tari(nu sunt rigide) pe care le strangi in pumn. Dieta nu cred ca conteaza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru llust):

Dieta conteaza de 3 ori mai mult decat antrenamentul. toti care ignora asta raman niste firavi dupa ani de antrenmaente, pe cand altii care tin cont de dietea ( 5-6 mese pe zi bogate in proteine ) cresc intr-un an mai mult decat altii in 5, si la muschi si la forta

| Piinkyy a răspuns:

Hello! Iti dau un link care te-ar putea ajuta: http://www.topculturism.ro/exercitii-antebrate/
Eventual greutatea ganterelor trebuie sa cuprinda intre 10 kg ..depinde si de varsta,alimentatia poate fi una echilibrata... daca ai putea tine si un regim ar fi perfect. Mananca fructe, legume, carne, alimente bogate in proteine si glucide si lipide. Bea lichide multe si tine cont de un sfat : Nu forta prea mult niciodata, este de ajuns doar sa-ti lucreze muschiul sa simti faci mai multe repetari si mai putine serii..http://www.youtube.com/watch?v=upPFyy47RZo
Iar forta in incheietura se obtine pe parcurs, sunt diferite moduri in care poti acumula forta in incheieturi, flotari sau gen lovitura de box.