| eugensuperstar a întrebat:

Salutari am o mare problema ieri am trecut pe un camp pustiu prin care trebuie sa treci ca sa ajungi la Gara si acolo este o casa si un grajd mare era poarta deschisa de acolo s-au luat dupa mine un caine mare de lup si inca 4 caini mai mici am strigat la ei tare cat am putut dar degeaba am alergat foarte tare dar au fugit si ei foarte tare si pana la urma am gasit o bota si am dat cu ea in pamant dar cainele de lup se tot apropia era foarte agresiv am fugit din nou si cainele din nou dupa mine s-a indepartat mult de curte pana la urma am tot strigat si a auzit stapanul cainelui si a venit rapid cu masina si a strigat dupa caini care abia au plecat de langa mine.Am avut noroc am scapat dar daca eram muscat ce se intampla ce trebuia sa fac cum scapam de ei sa nu ma mai muste.Va rog povestiti si voi daca ati patit asa ceva cu am ati reactionat.Acum ma gandesc sa cumpar ceva de aparare impotriva animalelor cam bate vantul in zona aia deci un spray cred ca nu e recomandat. Funda mare pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Nu ai ce face decat sa fii foarte atent ori le dai ceva de mancare daca ai la indemana ori trebuie sa ai mare grija sa nu te simta prin zona.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le faceam baie laughing Fie vara, fie iarna. Aveam o sticla mare de sifon si dadeam in ei cand se luau dupa mine. Odata veneam de la scoala si uitasem ca sunt cainii prin zona asa ca am laut pietre, multe pietre.Si vezi ca se mai sperie la zgomote puternice ( nu incerca, unii erau sa ma muste, dar rau ). Stii cum fug la pietre laughing? Nu face marea prostie sa le dai de mancare ca se obisnuiesc, iar cand numai ai s-ar putea sa te manance pe tine.

| Hopahopa a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa eviti zonele cu caini nesupravegheati fiindca caini mai ales cand sunt mai multi sunt foarte periculosi si nu cred ca daca apuca sa te muste mai aveai ce sa faci, doar daca printr-o minune venea stapanul cainilor!

| scumpikageo a răspuns:

Pot sa spun ca am patit-o si eu, nu o data....inainte alergam cat ma tineau picioarele si ma asiguram daca mai sunt incoltita...nu te pui cu un caine,pentru ca dupa cum stii si tu animalele te simt,stiu ca ti-e frica,dar lor le este mai frica ca noua. De aceea cauta sa muste si sa te fugareasca ca sa nu le "faci rau". Sfatul meu este sa vorbesti cu ei, ca si cum ai vorbi cu un om, iar daca te alearga sa ai la tine paine, numai sa NU fugi, pentru ca le arati slabiciunea ta. Mai degraba te feresti de locuri cu caini pentru ca nu stii ce i in mintea lor.

| Woow_Iuli_1996 a răspuns:

Te papa cu tot cutuwinking

| Chircan_Ruxi_1990 a răspuns:

Nu merge singur daca trebuie sa mergi peacolo fi cu inca 3 persoane

| MurciaMurcia79 a răspuns:

Pai sunt unele aparate speciale de marimea unei lanterne...nu costa chiar asa mult! In jur de 20-40 lei! Si pe mine m-a muscat odata un caine si de atunci imi era frica de caini dar tata mi-a cumparat acest aparat care produce un zgomot subtire pe care cainii il aud foarte bine, acest aparat are trei functii de lanterna, de dresat si de alungat cainii! Merge foarte bine si le poti gasi pe net si la magazinele petshop! De cand am acest aparat nu mai am nici o problema cu cainii! Trebuie doar sa setez aparatul pe functia de speriat cainii si sa apas pe un buton, dar ai grija sa nu apesi pe buton cand esti foarte aproape de ei caci pot sari sa se apere, trebuie tinuta distanta de vreo 3-4 metri! Spunele parintilor tai ca temi de caini si sa iti ia un aparat de acesta...este foarte bun! Bafta!winking