| anonim_4396 a întrebat:

Salutari, aseară mi s-a deschis furuncul și a ieșit infectie. Ce pot face acum? Ma jenează dar cred ca e normal. Ce pot face? Se vindeca singur sau ce trebuie făcut? A ieșit destul de multa infectie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

TREBUIE curatat complet, baga betisoare cu vata, inmuiate in rivanol, betadina, etc, pana ies curate, poti de asemenea sa iei o siringa, si sa spray-ezi apa oxigenata (NU intepi nimic), asa o sa ajunga sigur pana la capat (daca pui doar la suprafata, s-ar putea sa nu ajunga) apoi cureti cu dezinfectant
daca nu reusesti sa cureti complet, va face coaja deasupra si puroi dedesubt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cureti cat poti de bine pana nu mai e nimic si dezinfectezi cu Betadina (se gaseste in farmacii) si pui un pansament.
Alta varianta daca nu te pricepi este sa merci la medic dermatolog.

| Cristian9616 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pus spirt. și șervețele antibacteriene, încă mai e unpic umflat cred ca nu a ieșit tot. Încă mai curge când si când dar mai puțin ca aseară. Se poate sa se facă rana sau e doar deschizătura?

| joghu22 a răspuns:

Dezinfecteaza cu apa oxigenată, apoi pune niște aloe vera peste, pana trece, dar nu îl mai zgandari sa nu de afecteze!

| Cristian9616 a răspuns (pentru joghu22):

Am înțeles mersi frumos, dar încă mai e umflat asa unpic pe alocuri. E normal totuși?

| Hahahaihui a răspuns:

Cu albastru de metil pe pansament țin minte din copilărie.

| Cristian9616 a răspuns (pentru Hahahaihui):

Mulțumesc mult la toți... sper sa treacă pana mâine poimâine. Am betadina

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cristian9616):

Ai răbdare pana când organismul își face lucrarea si elimina toată infecția. De aceea e puțin umflat pentru ca mai exista infecție. Eu folosesc in astfel de cazuri argila.

| Cristian9616 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Organismul elimina toată infecția fără ajutor nu? Nu trebuie sa apas sau ceva nu?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cristian9616):

Numai atunci apeși când observi ca s-a strâns puroi alb si canalul de scurgere s-a închis. Apeși de jur împrejur ușor pana când nu mai curge nimic. Si daca mai exista infecție in organism si aceea se va strânge in același loc.

| Cristian9616 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iese ceva maroniu...eu zic ca iese singura usor usor ca încă mai curge foarte puțin

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cristian9616):

Așa iese puroiul amestecat cu sange.Dar nu te teme, se va vindeca când toată infecția este eliminata. Eu niciodată nu am fost la medic cu un furuncul deoarece când eram copil de 12 ani am avut 2 furuncule cate unul pe fiecare dos de palma. Si fratele meu mai mic cu 2 ani avea un furuncul in frunte. Si am mers amândoi la medic. Medicul l-a luat mai întâi pe fratele meu si a tăiat in furuncul cu o forfecuță ca sa curgă infecția. La durut fiindcă nu l-a anesteziat. Eu când am văzut mi-am ascuns mâinile sa nu vadă ca si eu am furuncule si inca doua. Si mergând acasă si ale mele s-au vindecat ca si a lui ca intervenise medicul cu forfecuță si strânsese sa curgă infecția.

| Cristian9616 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Câțiva spun sa apas în zona sa iasă gen capul la furunc ..eu insa nu prea as vrea..am pus betadina și sper sa treacă asa. Dv ce spuneți?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cristian9616):

Iată ce scrie despre furuncul:
- nu stoarceți un furuncul; riscați sa răspândiți astfel infecția. Daca furunculul sau abcesul s-a spart, faceți dus si nu baie, pentru a nu răspândi infecția.
- evitați toate dulciurile si alimentele concentrate grase;
- produsele lactate stimulează producerea excesiva de mucozități;
- consumati multa apa. Apa va favoriza curățirea sângelui si a limfei si
o acțiune mai vigilenta a celulelor cu rol imunitar.

| Cristian9616 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Deci o sa beau mai multa apa. sper ca pana mâine sa se curețe complet ca am pansament cu betadina și o schimb din când în când și încă mai iese.și ma jenează unpic dar sper sa treacă

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cristian9616):

Este important sa nu mănânci lapte pana se vindeca complet. Poate știi ca si dentistul când extrage o măsea spune sa nu consumi lapte. Vindecare grabnica!

| Cristian9616 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mulțumesc mult asa o sa fac sănătate la toată lumea