| Jigokunokishi a întrebat:

Salutari! In urma cu ceva timp am avut probleme cu ameteala si neurologul mi-a scris Sermion si Betaserc si mi-a zis sa nu consum alcool. Are ceva daca beau alcool cu medicamentele astea si mi-a recomandat mie asa ca nu ar fi bine pentru organim? Are ceva daca beau niste vin, Jager in timp ce iau pastilele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alcoolul combinat cu aceste medicamente te poate agita si poti face chiar convulsii. Asa ca e bine sa il eviti. Daca te duci la o petrecere, poti bea o gura de vin (20 de mililitri) dar nimic mai mult sau mai tare. Si nu mai des de o data la 4-5 luni

| alina2k18 a răspuns:

NU e bine alcool cu pastile, pentru ca poti experimenta reactii adverse.
Acum depinde cand iei medicamentele, daca le iei dimineata si atat poti sa gusti si tu seara ceva daca nu te poti abtine deloc laughing
Dar mai bine stai cuminte cat iei pastilele, plus ameteli ai deja, imagineaza-ti cum e cu alcoolwinking

| JackR a răspuns:

Adica un medic (care oricum stie mai multe decat noi) iti spune sa nu consumi alcool si tu ne intrebi daca poti?!
Pai eu ce sa zic acum: bineinteles ca poti, dar ce te complici cu Jag si vin, treci direct la palinca, macar se termina mai repede si nu te chinui prea mult!