| StangaciuGeorgeRazvan a întrebat:

Salutări. Ştie cineva dacă există nişte pastile anti atacuri de panică sau pentru calmitate? Mulţumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Primul pas trebuie făcut către o consiliere psihologică ca ulterior să te vadă și un medic psihiatru.
Medicamentele nu se iau fără avizul medicul. Riști să-ți faci mai mult rău decât bine dacă le iei la întâmplare.
Pa, pa.

| bobby_7474 a răspuns:

Da,se gasesc iti dau un ex. XANOR-insa dau dependenta, tr sa iei 1/2 di pastila atunci cind iti apare atacul de panica, si tr sa te autosugestionezi si tu pentru ca vei reusii mai repede si mai ieftin sa scapi de atacurile de panica, sanatate iti doresc

| costis a răspuns:

Exista, dar cred ca trebuie sa cauti pe la mai multe farmacii. Antistress de Eurovita, are si un complex de vitamine, nu doar valeriana.

| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Eu am trecut printr-o perioada oribila de atacuri de panica si am reusit sa trec peste prin autosugestie. Gandeste-te ca totul ii doar in capul tau si daca vrei sa te simti bine treptat te vei simti mai bine. Nu fuma daca fumezi si ai grija cand bei alcool daca esti bautor pentru ca poate declansa un atac de panica. Cand simti ca iti incepe atacul de panica ia un calciu, face foarte bine si te scapa de palpitatii. Ai incredere pe tine si crede-ma ca stiu cum e sa crezi ca in urmatorul moment mori, sau sa vorbesti cu cineva si sa incepi sa nu mai poti respira si sa fii speriat. Cel mai bun lucru pe care sa-l faci cand ai atacuri de panica ii sa butonezi pe comp' sau sa scrii. Au fost cele mai bune metode. Mi-au trecut. Sper ca am fost de ajutor. Si vezi ca pastilele pentru stress is intre tigari/alcool si droguri(droguri slabe) si provoaca ulterior mai multe atacuri de panica.

| Eclipse_8761 a răspuns:

Relaxirem e foarte bun... Sau Sun Tonic, de obicei te linistesc.

| Charlie_8022 a răspuns:

Cand ai un atac de panica, incearca sa respiri intr-o punga goala, din hartie. Am auzit ca metoda asta ajuta. Adica trebuie' sa te straduiesti sa expiri lent, in punga aia, careia ii tii gura stransa in pumn si lipita de nasul si gura ta. Practic, timp de 2-3 minute, sa inspiri aerul pe care tocmai l-ai expirat. Se pare ca inhalarea de putin bioxid de carbon din respiratia proprie face smecheria sa functioneze. Parerea mea e ca e mai ieftina o punga decat orice medicament. Plus ca e total contraindicat sa iei medicamente dupa ureche. Trebuie neaparat sa consulti un medic inainte de a lua orice tratament medicamentos.