| FataCuChitaraMunților a întrebat:

Salutări!
Știe cineva cum poți scăpa rapid de gazele la stomac?
E foarte rușinos și deranjant, în special când mergi în spații publice.
P. S. O zi frumoasă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Carbocitul e ideal pentru asta. Eu cand ma umplu de gaze iau o pastila și e mult mai bine pe urma.

| romeo78 a răspuns:

Balonix. Dar, chiar dacă este pandemie sanitară, un consult medical la boli interne, pentru analize medicale. Balonarea, reținerea de gaze, denotă o problemă medicală.
Probabil trebuie un regim alimentar, vegetal, fără carne, prăjeli, fără dulciuri, fără condimente iuți, piper, ceapă, usturoi.
Supe de legume cu puțin ulei, fără carne, doar cu sare. Orez fiert. Sănătate!

| minrest a răspuns:

La scurt timp dupa ce iti reglezi traficul intestinal, gazele vor fi atat de rare, incat nu vor mai constitui o problema. P.S. Zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiul de ghimbir este bun. Ajuta la digestie. Apoi și ceaiul de fenicul este bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Espumisan, isi face efectul in 1 2 ore si scoti toate gazele

| ANONIMtpu a răspuns:

Salut!

Orice de la farmacie pentru balonare. Parintii foloseau carbune medicinal. Dar sunt atatea variante acum...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru ANONIMtpu):

Si acum e:
https://comenzi.farmaciatei.ro/......ia-p324749
asta e versiunea cu, carbune
carbunele e mai bun decat restul pentru ca nu da gazele afara ci le absoarbe, deci mult mai putin penibil cand esti in publicwinking

| verginikvacutzagrasa a răspuns:

Da le afara

| Mariapopa60 a răspuns:

Incearca sa iei carbocit, mai ales daca consumi alimente care te baloneaza

| GigiShao a răspuns:

Te duci la farmacie si cumperi Carbocit iti va calma excesul de gaze happy
Evita in a consuma varza, oua (fierte/prajite) fasole happy