| Ionut_Pavel_1993 a întrebat:

In ultimele doua zile m-am simtit usor bolnav, in mare parte din ce imi amintesc saptamana asta care a trecut, intr-una din zile am facut un dus FIERBINTE apoi imediat unul RECE, nu mai retin cand dar saptamana trecuta, cam 3 zile in urma maxim 4. Apoi, in urma cu doua zile am baut vreo 4 litri de bere, una mai rece ca alta, m-am imbatat si am adormit foarte putin imbracat si usor dezvelit si cu geamul deschis cand afara era totusi racoare, dupa 5 ore de somn m-am trezit dar nu eram tocmai treaz ca nu ma puteam misca de febra pe care o aveam de la gat in sus, am stat in pat cu cearceaful in cap vreo 1 ora pana am simtit ca pot sa ma ridic asa indoit de frisoane, mi-am facut un COLDREX JUNIOR, era tot ce aveam in casa, imediat dupa la 15 minute, mi-a trecut febra, fericire mare, dai iar cu bere. Am adormit seara si la fel.M-am trezit cu febra dar nu asa de mare ca prima data insa cu frisoane de treceau de jos in sus ca un electrosoc, la fel, am ramas in pat sa ma adun putin mi-am facut un coldrex fierbinte cu putina apa l-am baut si mi-a trecut...acum si aseara bere nu am mai baut, dar dimineata m-am trezit usor cu febra dar nu asa mare insa transpirat foarte rau, am baut iar coldrex mi-a trecut, alte simptome nu am avut precum dureri de muschi foarte grave decat cele normale de la o raceala, oboseala minora.
--Acum intrebarea mea care ma macina si imi pare rau ca totusi o aduc in subiect, daca ati avut cazuri intre cunostinte cu COVID cu aceste simptome care au luat COLDREX si le-a trecut febra dar apoi in timp s-a agravat situatia, as vrea sa imi confirmati ca sa stau linistit sa nu merg la vreun spital sa ma testez de covid si sa plec de acolo pozitiv iar eu nefiind asa grav, am luat iar un coldrex ca simteam ca frig, transpir dar febra mi-a trecut, nu am mai racit de cativa ani. Si o alta intrebare, de la coldrex de ce transpir?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Reghqen a răspuns:

Nu e bine să amesteci caldul cu rece la dușuri, iar dacă știi ca e răcoare seara învelește-te cu o pătură subțire încât să nu transpiri. Mai scade și cu berea, mi se pare ca bei cam prea mult, aia nu e viață la 27 de ani ci boschetărime. Febra aia e cam preocupantă, fiindcă este cea mai comună la covid-19. Mai bine te duci la medicul tău de familie să te viziteze, e cel mai sigur!