| Eugeniusu a întrebat:

Saptamana trecuta mi-am facut un tatuaj pe spate, inca sunt in perioada de vindecare. Eu am auzit ca vindecarea se face in doua saptamani, in prima saptamana spal tatuajul cu sapun anti-bacterian si il ung cu bepanthen (unguent) de 3 ori pe zi, iar in a doua saptamana il dau cu o crema hidratanta de 2 ori pe zi. Intrebarile mele sunt acestea:
1. Dupa cat timp pot sa incep antrenamentele la sala?
2. Cand o sa pot face baie normal in cada?
3. Cat timp trebuie sa-l feresc de razele soarelui?
4. In cat timp credeti ca se vindeca zona tatuata?
5. Trebuie spalat tatuajul inaintea aplicarii cremei hidratante?
6. Ce creme hidratante cunoasteti cu vitamina A si D pe baza de vaselina care nu ataca pigmentii?
7. Mai sunt unele chestii care trebuie sa stiu in legatura cu tatuajele?
Dau funda si vot la cine ma lamureste, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate aceste intrebari trebuiesc adresate celui care ti-a facut tatuajul pentru ca, doar el este in masura sa stie, depinzand strict de natura cernelii care ti-a folosit-o la tatuaj.