| Alex955 a întrebat:

Saultare, oțetul de mere sau lămâie scursa și băută de dimineață ajuta la slăbire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu. La slabire ajuta o alimentatie echilibrata, cu mancare preparata proaspat, hidratare, multe legume si fructe, carne slaba fiarta/la cuptor/gratar, fara ulei in exces, fara lactate grase, zahar, fara prea multa sare, la ore decente, regulate. Si SPORT! Macar 30 de minute pe zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

"multe legume si fructe" e o mega-prostie. Fructele contin fructoza(ZAHAR) care ingrasa ca orice fel de zahar.

Vrei sa spui "multe legume si cateva fructe", nu mai repeta ca o moara stricata ce auzi.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai bine sa manance mai multe fructe decat o masa plina de carbohidrati, grasimi, deci hipercalorica, plina de colesterol rau.
Si fructele nu ingrasa decat daca sunt consumate seara ori in exces (vorbim de cantitati de peste 1 kg). Plus ca am recomandat si sport. Un filozof din Grecia Antica care nu face nimic toata ziua, doar statea si discuta si se infrupta din diverse tipuri de fructe nu era chiar slim.
Eu tind sa cred ca tu esti cel care repeta ca o ''moara stricata'' tot ce aude despre nutritie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Exista grasimi sanatoase, care ajuta colesterolul bun. Nu mai zi "grasimi" general, ca sunt 2 tipuri de grasimi.

Serios? Eu repet ca o moara stricata? Mai ai putin si te compari cu mine in domeniul asta, nu? Inca putin si-mi vorbesti de la egal la egal!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

>> Mai bine sa manance mai multe fructe decat o masa plina de carbohidrati, grasimi, deci hipercalorica
Hipercaloric NU înseamnă carbohidrați + grăsimi. În plus, de unde ai scos masa hipercalorică? Înțelegeam dietă, dar masă?

>> Si fructele nu ingrasa decat daca sunt consumate seara ori in exces
Ce treabă are ora la care mânaci cu calorii_care_intră - calorii_care_ies? Deci, dacă fac foamea 2 zile, ajung să fiu "pe minus" 4000 de calorii, apoi mănânc două kilograme de fructe, mă îngraș?

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ajuta și astea, pe lângă un regim alimentar adecvat și mult sport, însă nu se beau pur și simplu, se consuma în amestec cu apa (1/2 sau 1/3 sucul de lămâie, și 2-3 lingurițe de oțet la un pahar de apa) (și putina miere, sau alt indulcitor: sirop de agave, de stevie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Otetul din vin ajuta, baut pe stomacul gol, dimineata, cu 30-45 de minute inainte de masa. Cam un pahar de 150-200 ml. Succes!

| Raducons a răspuns:

Nu ajuta, si nu bea pe stomacul gol pentru ca irita mucoasa stomacului si o sa te simti rau.si va trebui sa mananci oricum ceva.

| Tantica20 a răspuns:

Am auzit ca irita dar depinde de persoana, se zice ca e o detoxifiere daca bei lamaie cu apa calda