| Fumiko a întrebat:

Scolioza se poate vindeca definitiv fara operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de varsta, grad si corpul tau si cum raspunde la tratament. Da, e foarte posibil sa corectezi o scolioza complet si perfect fara operatie, insa nu e sigur ca toata lumea o sa se poata vindeca astfel, depinde de mai multi factori.

| Fumiko explică (pentru CuriousStuff):

Si poate dupa vindecare sa reapara?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Fumiko):

Desigur, daca iti reiei obiceiurile proaste si postura "stramba", da, cu siguranta o sa apara. Trebuie sa stai dreapta, sa nu porti genti si ghiozdane pe un singur umar, sa ai o postura corecta si in picioare, si cand stai pe scaun...

| Andrei123654789 a răspuns:

Depinde de gravitatea afectiunii. Daca deplasarea coloanei vertebrale este mult prea accentuata, se poate corecta numai prin interventie chirurgicala, combinata bineinteles si cu exercitii.
Insa daca nu este pe atat de vizibila/accentuata, probabil exercitiile fizice si abordarea unei posturi corespunzatoare sunt suficiente.Deci,da,este posibil.

Răspuns utilizator avertizat
| Vidra_Elena_1967 a răspuns:

Buna cu ce medicament se vindeca scolioza

| Fumiko explică (pentru Vidra_Elena_1967):

Buna,din ce oras esti? Exista la oradea un spital speceal pentru asa ceva, faci gimnastica, inot, electroterapie...