| anonim_4396 a întrebat:

Scrie in biblie ca daca te sinucizi ajungi in iad? Voi ce parere aveti? Si conteaza daca nu iti mai face slujba preotul?
Daca o persoana din semn de respect pentru Dumnezeu nu s-a sinucis si o tinut in el multi ani dar pana la urma o ajuns la capatul puterilor si se sinucide, Dumnezeu il trimite in iad? Oare daca exista acest Dumnezeu este unul razbunator chiar nu poate sa il ierte? Tot ce am scris este de fapt despre mine, ma gandesc serios sa imi pun capat fiindca nu mai pot lupta ..luptati voi daca puteti cu o depresie de 12 ani si temuta afectiune tulburare de personalitate schizoida si anxietate generalizata, eu nu mai pot. Familia nici nu imi este alaturi, toti ma judeca si imi spun sa merg la lucru dar eu nu pot sa merg nici pana la magazin ca tremur in ultimul hal mai ales ca nici bani de tratament nu am. Am niste dureri de cap ingrozitoare cred ca o sa devina cronic si durerea asta. Am ramas si fara prieteni, m-au tradat, erau prieteni cu mine doar ca aveam bani.
Singura chestie ar fi sa imi fac o iubita dar nu mai stiu sa socializez cum socializam odata... raspundeti-mi doar daca se ajunge in iad, nu vreau alte raspunsuri ca oricum mai devreme sau mai tarziu ma voi sinucide. Doar o minune ma mai poate salva, un miracol. Totusi o sa mai imi ofer o ultima sansa si o sa merg la biserica si o sa ma rog, cine stie poate Dumnezeu exista si ma va vindeca, poate am ideea asta cu sinuciderea ca se tine Satana dupa mine. Odata l-am visat de sarbatori si mi-a zis ceva dar nu am inteles ce mi-a zis si dupa o saptamana am trait iadul efectiv, o tinut cam 1 an, o gramada de probleme de sanatate am avut de la o saptamana dupa visul in care mi-a vorbit De abia de cateva luni incoace am scapat aproape de toate afectiunile, bolile mi s-au vindecat de la sine... doar cele psihice au ramas.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu e greu de descris în simple cuvinte. El a lăsat pe pământ totul fara sens, El e singurul care da sensul tuturor lucrurilor. Poate multe ne depasesc pe noi oamenii, ne cufundam in probleme, dureri, și în primul rând neintelegeri. Daca ai avea o persoană langa tine, i-ai putea spune astea fara să mai scrii aici, tu cu siguranță te-ai simțit mai bine după ce te-ai eliberat spiritual, e o cale lungă spre a deveni "cel care ai fost". De fapt, e o cale lungă de a realiza că tu ești "același om", însă ai o suferință puternica. Pare ușor, nu? Câteva cuvinte, alte vorbe aruncate cu indiferența de oameni, totul parca e normal, doar câteva sentimente multiple care te frământă și gândul de a-ți pune capăt zilelor și întrebări la care cauți, dar nu găsești răspuns. Poate numa' lacrimile pe care le versi, nopți la rând, ii auzi pe toți, după cum ai spus, te trimit la munca dar ei nu înțeleg că abia poți să te mai tii pe picioare. "Bolile psihice" eu chiar nu le-aș numi boli. Ele sunt "lipsa de...". Fiecărui om îi lipsește ceva, chiar de unii au "totul" și nu conștientizează. Însă mulți sunt realiști, și suferă cu adevărul pe care îl poartă în cârcă. De ce realisti? Pentru că tu realizezi de toate avute (sufletești) dar nu le înțelegi. Nu te înțelegi nici pe tine, te amăgești, te minți, iar multi înțeleg timpul pierdut abia atunci când pășesc in pragul bătrâneții. Alții se împiedică, alții cad, unii nu ajung nici la el. Daca ar fi lumea asta mai buna? Daca fiecare om ar incerca, în parte, fara sa te judece, să te ajute te-ai vindeca. Așa uiți de tine, e ceva normal pentru oamenii ce au in suflet cald. Daca ar bate o rază de soare i-ar topi pe toți cei rai, iar pe cei buni i-ar încălzi, căci sunt reci din cauza celor rai. Fiecare suntem diferiți, dar asemănători, asa-i? Avem un lucru în comun, faptul că suntem diferiți. Îți dau bătăi de cap astfel de teorii ale traiului pe care îl ducem după noi. Ai diferite vise, gânduri înainte de culcare, cu care te trezești. Cum vine asta? Suferi și în somn? Probabil că au definiții, dovezi psihologice, dar nu le cunosc. Eu sunt un simplu om. Tu te temi că vei ajunge in iad, dar ce e iadul asta? Viața e o lupta cu moartea, sunt complet rivale. Înainte să vorbim despre iad, să mai discutăm despre viața. Tu aici nu trăiești doar pentru prieteni, familie, tu trăiești pentru tine. Nu-ți baga in cap că tu trăiești doar pentru ei, caci tu ai o iubire de sine chiar daca acum nu cunoști care o fi sentimentul asta. Cum găsești și motivele capătului, finalului, le găsești și pe cele de a trai. Nu acum, probabil că te înșeli. Le ai, uite, unul că nu vrei sa ajungi in iad e unul. Cum poți scăpa de atâtea ce te apasă? Cu Dumnezeu, el nu te va lăsa daca tu îl ții în suflet. Un duhovnic cu har, să nu ai in cap așa cum aveam și eu un timp că sunt doar preoți "hoți". Care vor doar bani. Sunt oameni cu har, el o sa te înțeleagă fara să te judece, du-te și spune-i tot ce ai pe suflet, Dumnezeu transmite prin noi toți mesaje pe care sa le transmitem la rândul nostru altor persoane, așa cum fac eu in momentul de față. Faptul că trăiești e un motiv de bucurie, fericire, depinde cum îl privești. Nu evita biserica, aici și-au găsit multi remediul. Unii au avut dependenta de droguri și fără centre de dezintoxicare au reușit să scape, cu ajutorul lui Dumnezeu. Asta nu înseamnă că dacă ai o boala fizica să nu te duci la spital. Dumnezeu e prezent acolo unde e omul, animalul, ființă, etc. Mereu. Noi trebuie să fim cei care îl vedem, ascultă aici, sunt mulți în situația ta, au fost mulți și ceea ce apreciez eu e că au reușit să se vindece. Tu ai putere, nu ți-o folosi pentru a ceda, foloseste-o atât cât poți să te duci într-un loc sfânt, iar prin rugăciune și iubire, credința în primul rând te vei regăsi. Căci te duci acolo cu credință, îl vei vedea pe Dumnezeu. Cum? In suflet, îl vei simți, dar nu renunta la darul său, căci ți-a oferit poate o ultimă șansă, daca o consideri, o simți în modul asta. Nu o rata, vei dobândi, vei simți noile frumuseți ale vieții daca crezi că poți. E greu, te înțeleg, îmi pare rău că nu pot fi langa tine să te țin de mână că să îți transmit mai puternic asta, dar sper că nu te vei lăsa. Ești un suflet sfant daca reușești să treci peste asta, nu uita, Dumnezeu îți dă cât poți să duci, El are încredere sigur în tine și se bazează. Indiferent de orice, nu te lasă baltă, tu ai șansa, capacitatea de a iubi, nu o pierde. Cât de greu ar fi, poți să mai îmi scrii. Dar elibereaza-te undeva, ești un om puternic odată ce treci prin astfel de stări. Pace omule, cu credință în suflet sa mergi înainte

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc m-a emotionat mesaju tau. o sa tin cont de asta mersi frumos :*:*

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper din suflet sa te fi putut ajuta! Cât despre vrăji (că am citit răspunsul tău la alta persoana) cât nu crezi că se pot întâmpla, nu se lipesc de tine. Găsești speranță, iubire în credință prin Dumnezeu, iar mama ta, in cazul in care inca e supărată in sufletul ei pe tine, te poate ierta! Ce scriu e ceea ce simt, tine capul sus, privirea în pământ, dar pe Dumnezeu în interior! El e singurul ce ne poate arunca un echilibru în viața

| anonim_4396 explică (pentru IoanaFrancesca):

DA m-ai ajutat :*:*:*

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai avea o persoană langa tine, i-ai putea spune astea fara să mai scrii aici, tu cu siguranță te-ai simțit mai bine după ce te-ai eliberat spiritual, e o cale lungă spre a deveni "cel care ai fost"...

Daca ai langa tine o persoana batuta in cap te lasa la prima problema de genul acesta, asa ca...sunt putine persoane care chiar inteleg.

| Nătărău a răspuns (pentru Simpatic):

M-am eliberat și eu spiritual, am dat un vînt. Vezi că ajunge și pe la tine.

| Simpatic a răspuns (pentru Nătărău):

E zic sa ramai la Egipt si acele simboluri facute de primitivi, nu de alta dar circula un zvon ca primitivii au facut piramidele dar cu tehnologia extraterestra...
pana te mai luminezi poti sa tragi linistit mai multe gaze, eu ma asigur ca am bricheta la mine ca sa-ti vina flacara inapoi...

| Nătărău a răspuns (pentru Simpatic):

Din nou bagi acel "dar" fără motiv, cu extratereștrii tăi cu tot. Rădăcina cuvîntului Primitiv e Prim. Primii și Primele. Simbolul din avatarul meu dovedește că Egiptenii ANTICI SÎNT acei PRIMITIVI care au inventat MUZICA. Numele meu de asemenea trebuie să îl vezi pentru ceea ce este, nu pentru ceea ce NU ȘTII/crezi că este.

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Simpatic):

Exact... La asta mă refeream când am zis persoană "langa tine", rar întâlnești una. Eu personal nu am

| Simpatic a răspuns (pentru IoanaFrancesca):

Vino mai aproape de mine si ai sa ai. nu ai fi prima persoana de pe TPU cu care comunic fie ea si doar prin tehnologia minunata denumita WhatsApp.

68 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut, nu esti singurul chinuit de aceste boli, nici primul si nici ultimul. Eu am tot vorbit despre problema mea cu depresia, utilizatorii activi o stiu si nu are rost sa continui.
Daca nu simti o ameliorare inseamna ca nu ti-a fost pus un diagnostic corect si nici nu te tii de tratament!
Cred ca aceste boli de cap aparute din senin cum este si cazaul meu au si o latura spirituala, cine nu crede sa nu se bage aiurea in discutie. Deci e foarte bine ca doresti sa mergi si la preot dar si la psiholog.
Din cate stiu problemele grave de cap cu este schizofrenia are tratament gratuit, am un cunoscut care primeste nu stiu ce injectie 1 data pe luna si injectia aia costa circa 1700 de lei, fiind 90 la suta decontata de casa de asigurari, mentionez ca nu stiu ce problema la cap are adica ce diagnostic dar omul este bolnav rau, in schimb nu a spus niciodata in viata lui ca se sinucide!
De ce ai vrea sa te sinucizi? cum spuneam si eu si multi alti tineri suntem chinuiti de depresie, asa si? Cand te plangi mai rau iti faci, capul sus si fii BARBAT!
Nu am auzit pe niciun paralizat in scaunul cu rotile sa spuna ca vrea sa moara, dar tu care te poti misca!
Pune mana si lupta-te pentru viata ta, nu ai motive de suicid, inca nu ai trecut prin lucuri foarte grele, sa vezi cum este sa iti moara parinti, copii ...pe tine te-au uitat niste prieteni? pai prieteni adevarati in ziua de azi nici nu prea mai exista.
Toti cu care mancam impreuna si faceam fel si fel de chestii acum se cearta intre ei si ma urasc in sine, as asi? sa imi pun eu capat zilelor pentru asta? NU.
Cu jobul la fel, nu ai un job, asa si? sunt atatia proxeneti care nu au un job, abia astept sa-i vad cand va inceta si cu prostitutia sa vad ce fac atunci nemernicii astia!
E bine sa ai un servici? E foarte bine, dar o sa il obtii cand te pui pe picioare, acum nu esti pregatit de servici, fa-te putin mai bine si iti vei gasi si munca.
Faptul ca vrei sa te sinucizi si intrebi daca Biblia spune sau nu este oarecum o ipocrizie, e ca si cum as vrea sa sparg o banca dar ma intreb ce ar zice legea daca as face acest lucru, ori o fac ca am nevoie ori stau linistit daca imi este frica de repercusiuni.
Biblia nu spune in fapt ca suicidul se pedepseste pentru ca nu sunt in biblie evenimente de acestea dar Biblia spune printre altele caci omul este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu...trupul este templul omului... daca te sinucizi este singurul lucru pe care DUMNEZEU nu il va ierta, prin logica, pana si criminali din Biblie primesc iertarea lui Dumnezeu dupa ce s-au cait pentru faptele lor...nu multi stiu dar dupa ce Cain il ucide pe Abel, Dzeu ii spune lui Cain ca acesta nu va pati nimic pe Pamant cat va trai, caci niciun om si nicio fiara nu se vor atinge de el. Asta pentru ca Cain dupa ce a facut ce a facut s-a inspaimantat si i-a fost tare frica ca Dumnezeu se va razbuna pe el.
Deci din punct de vedere religios cel mai mare pacat (Desi nu este pomenit in cele 10 porunci!) ramane SUICIDUL, pentru ca e ca si cum l-ai umili pe Dumnezeu... uiti un lucru viata este un DAR nu un privilegiu, nu iti bate joc de darul acesta RAR. Unii care sufera de boli terminare ar da tone de aur numai sa mai poata trai o clipa! Tu nu ai nimic atat de grav in viata ta incat sa numai poti. Lupta si ai sa vezi ca intr-o zi o sa razi ca te-ai putut gandi la asa ceva.
Tu doar ai nevoie de ajutor caci suferi de o boala care-ti joaca feste, esti intr-un labirint al mintii, cand vei scapa din acel labirint asa cum a facut-o Tezeu din labirintul Minotaurului, vei fi alt om. Citeste Biblia incepand cu Noul Testament si vei vedea cat de placuta este, o sa vezi si schimbarile ce vor urma in viata ta. Apuca-te de un tratament si urmeaza-l cu strictete, nu bea niciodata alcool, nu fuma si nu cauta sa te certi cu nimeni ...pentru ca la o boala a creierului acestea nu vor face decat sa agaveze situatia.
Faptul ca l-ai visat pe satan, poate arata si faptul ca acesta vrea sa puna stapanire pe tine, fiecare suflet castigat de diavol este o palma (in sinea lui satan) pentru Dzeu, de aceea el vrea ca tu, eu si multi multi altii sa ne sinucidem ca sa facem parte din oastea lui.
Fii barbat capul sus si lupta! viata nu a fost niciodata ROZ, roz a fost o minciuna, viata este alb si negru dar nu neaparat GRI.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Da stiu ca si tu ai probleme cu depresia. mersi pentru mesaj si iti doresc multa sanatate.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu uita ca nimeni nu stie despre ceilalti ce probleme au (conform vorbei nu stie stanga ce face dreapta), sunt multi mult dar mult mai rau decat noi, daca le-ai sti povestea la fiecare te-ar durea, asa ca noi ar trebui sa fim fericiti!
ai grija de tine stimabile

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Iti dau din nou dreptate. sunt altii mult mai rau ..si tu la fel

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există soluție să îți resetezi creierul. Scrie-mi în privat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tot ce ai zis mai sus e derivat din "invataturile" religioase care au un singur scop: sa tina masele sub control si sa le mulga de bani. Sinuciderea nu e un act de lasitate, ci unul de curaj. Nu o incurajez, insa am tot respectul pentru cei ce decid sa o faca in deplinatatea facultatilor mintale si o duc pana la capat.

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui să te internezi pentru tratament. Acolo nu ti cere nimeni bani si poti socializa cu oameni care trec si ei prin probleme.
Iti dau un sfat:las o mai usor cu credința sa nu dai in fanatism religios si sa începi să delirezi paragrafe din biblie ca atunci toti te vor eticheta nebun iar medicii vor avea motiv sa te tina mai mult în spital(pentru ca aceasta credința devine obsesie, boala).

| Plato a răspuns:

Sinuciderea cred ca face parte din pacatele de neiertat. Solutia nu este sa te sinucizi, niciodata.
Un lucru sa stii sigur: Dumnezeu nu iti da niciodata mai mult decat poti duce. Daca ai un necaz, fii sigur ca poti sa-i faci fata. Cum iti da necazul, iti da si puterea sa-i faci fata. Doar accepta-L, roaga-te Lui, cere-I ajutorul, inchina-te Lui, ai incredere deplina in El!
Dumnezeu da cele mai grele lupte celor mai bravi soldati ai lui. El te iubeste, nu-ti vrea raul, iar daca treci printr-un necaz, exista un motiv, uneori il intelegem, alteori nu, insa e important sa nu ne indoim niciodata de maretia lui Dumnezeu.

Nu mai vorbi, nici macar in gluma, despre suicid. Nu este o solutie, sub nicio forma. Apeleaza la un psiholog, la un preot, la un psihiatru (psihiatrul nu e doar pentru nebuni), ca Dumnezeu lucreaza prin oameni!

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Mersi frumos. Da ai mare dreptate foarte bun raspunsul tau.

| RobertMoon a răspuns:

Lăsând la o parte chestia cu religia care e wash brain, eu cred că după ce murim toți ajungem în același loc fie că am fost buni sau răi. Daca am fost rai sau buni pe pământ, de ce după moarte nu am primi un reset? Eu așa gândesc. Problema e că fiecare religie crede ceva despre moarte, oricum nimeni nu știe adevărul absolut asta e clar, poate ajungem într-un loc frumos, poate după moarte e doar întuneric și uitare...

| Nătărău a răspuns (pentru RobertMoon):

Eu unul nu vreau să ajung în acel rai cu "oamenii de bună credință" de pe Terra. Sînt sigur că aș fi mai fericit în acel iad.

| Amely21 a răspuns (pentru RobertMoon):

Există iad, acolo merg oamenii care au refuzat sa facă binele, si nu am respectat poruncile lui Dumnezeu. În cer ajung cei care s-au straduit să trăiască o viață curată și pe placul lui Dumnezeu.

| RobertMoon a răspuns (pentru Nătărău):

Și eu la fel, dar eu nu cred nici în rai nici în iad, asta e o invenție a religiei penreu a manipula naivii sa o slujească. As vrea sa fiu intr-un loc unde as putea sa zbor sau să fac orice chestie vreau fara să mă rănesc de exemplulaughing

| RobertMoon a răspuns (pentru Amely21):

Eu nu cred in Dumnezeu, eu cred în știință. Dar dacă nu cred asta nu înseamnă că sunt vreun criminal sau că fac rele, doar pentru că ma duc într-un loc rău după ce mor.

| Nătărău a răspuns (pentru RobertMoon):

"Cred în știință" e un oximoron. Fie Știi fie nu știi, adică crezi.

| Simpatic a răspuns (pentru Nătărău):

...dar tu prin autodefinitie esti natarau...

| Simpatic a răspuns (pentru RobertMoon):

Stiinta nu are toate raspunsurile Universului, daca ai afla intr-o zi ca de fapt sa zicem Universul este finit si nu infinit cum spune tot stiinta ai mai crede in ea, sau ai spune ca totul este relativ.
Eu nu cred in teoria Haosului sau big bang dar cred in stiinta in domeniile palpabile, cum ar fi medicina.

| Nătărău a răspuns (pentru Simpatic):

Dar? Ce-i acela dar?

| Simpatic a răspuns (pentru Nătărău):

Cuvantul Dar (substantiv neutru) dar2 sn [At: COD. VOR. 80/8 / V: (înv) ~iu / Pl: ~uri, (înv) ~ure / E: slv дарь] 1 Obiect primit de la cineva în semn de prietenie.
M-am referit la DARUL primit de la DZEU, acest DAR se numeste VIATA.

| Nătărău a răspuns (pentru Simpatic):

Nu mi-a dat mie nici un DZEU Misterios viață. Eu SINGUR m-am născut pentru că eu am vrut să mă nasc și eu singur mă țin în viață.

| Simpatic a răspuns (pentru Nătărău):

Daca zici tu, mai ramane sa desparti apa cu toiagul!

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru Nătărău):

Serios? Tu ai vrut să te naști? Și cum ai hotărât când să te naști dacă tu încă nu existai? Fii sigur că nu tu te ții în viață, ești ca un praf de nisip în mijlocul unui deșert. Trage tu singur concluziile.

| Simpatic a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Bine punctat, acest natarau este doar un alt personaj care se crede inteligent dupa ce a vizionat cateva documentare.
egiptenii nu au fost nicidecum primii in nimic!
cea mai mare cultura filosofica, religioasa, si in multe si multe materii ramane Grecia Antica, pentru mine ei raman un etalon in tot ceea ce urmat apoi...ei au inventat matematica, artele plastice, medicina, chiar si nenorocirea numita politica sau democratia!

| StrongHeart a răspuns:

"luptati voi daca puteti cu o depresie de 12 ani si temuta
afectiune tulburare de personalitate schizoida si anxietate
generalizata eu nu mai pot. familia nici nu imi este alaturi toti ma judeca si imi spun sa merg la lucru dar eu nu pot sa merg nici pana la magazin ca tremur in ultimu hal mai ales ca nici bani de tratament nu am. am niste dureri de cap ingrozitoare cred ca o
sa devina cronic si durerea asta. Am ramas si fara prieteni mau
tradat erau prieteni cu mine doar ca aveam bani"
Frate,imi pare rau de tine si inteleg exact prin ce treci,stiu ce inseamna sa pierzi tot,sa te judece si apropiati si departati "uite-te si la drogatu ala,era baiat bun,pacat" si presiunea e insuportabila uneori,sunt atatea chestii care te macina,dar nu are rost sa te dai batut,crede-ma.
Nu merita pentru nimic in lume sa faci asa ceva.
Am fost in situatia ta, poti sa ajungi in viata asta intr-un loc atat de neplacut de nici popa nici psihiatru nu te mai salveaza.
TU esti singurul care poti sa te salvezi, dar necesita timp si rabdare si sa nu iti pierzi speranta.
Oricum murim toti la urma, de ce sa nu astepti sa mori de batranete, decat sa mori in chinuri groaznice? Gandeste-te putin si la persoana care ti-ar descoperi corpul cu ce traume ar ramane vazand asa o imagine, apoi nu mai vorbesc de familie si prieteni ce o sa te barfeasca toti si o sa zica numai prostii de tine dupa ce mori.De ce sa le dai ocazia sa o faca?
Nu ai vrea sa fii amintit ca un luptator? Ca un om care s-a ridicat din propria mocirla si si-a facut un rost in viata cand nimeni nu-i dadea nimic,nici macar o vorba buna,un gand bun?
Poti sa faci asta,eu am fost pus in situatia in care mi s-a spus in fata ca e mai bine sa ma omor,ca fac umbra pamantului degeaba.
De ce sa le dau atentie? Sa ii fac pe ei fericiti, cand pot sa-mi fac eu un viitor, o familie candva, sa ma stie lumea ca pe un om care lupta, nu unul care renunta cand e greu.
Daca nu mai ai probleme de sanatate, gandeste-te ce castig e numai lucrul asta in sine.Cati oameni se chinuie si se lupta cu boli,doborati fizic si psihic, dar stii ce? Nu renunta, pana la ultima suflare, ei lupta.
Du-te la biserica, poate o sa gasesti liniste in suflet, te refaci si iei totul de la inceput.
Eu iti recomand sa vorbesti cu cineva.Habar nu ai cat de mult poate ajuta.Ma refer la cineva apropiat care te-ar putea asculta si intelege si iti poate inspira incredere.
Cand tii prea mult in tine,lasi lucrurile sa ti se intample,fara sa spui nimanui,tii capul plecat, accepti insulte, accepti faptele urate ale oamenilor, te distrugi pe tine.
Nimeni nu iti ia apararea in viata asta, trebuie sa inveti ca e selectie naturala si asa e omu, de la natura egoist.Fiecare face pentru el,pentru familia lui,cuibu' lui.
Poate ai avut oameni de calitate in jurul tau,dar nu i-ai apreciat destul,cand i-ai avut,sau poate altii nu te-au apreciat,e greu cand nu reusim sa spunem ce simtim.
Dar na,eu pot sa iti zic ca am fost inconjurat de ape tulburi ani de zile,frate si credeam ca-s eu blestemat,ca-s eu de vina,dar adevarul e ca trebuie sa te accepti asa cum esti ca sa treci mai departe, ai un viitor in fata, toti te vor judeca, pana la urma pielea ta conteaza.
Problemele psihice se rezolva, nu sunt permanente, cu asta vreau sa ramai din tot ce am zis.Si crede-ma, o sa vina si zile bune, doar ai incredere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper ca esti un troll "eu stau in dulap";"imi e frica si sa merg pana la magazin pentru ca tremur" laughing
Nu ai nici o boala, tine de psihicul tau extraordinar de slab si de puterea de manipulare. Nu ai nici un fel de tulburare chestiile astea sunt doar in mintea ta, deoarece le-ai citit pe undeva si ai inceput sa crezi in ele, sa rezonezi cu ele.
"Singura chestie ar fi sa imi fac o iubita dar nu mai stiu sa socializez cum socializam odata... " trebuie sa socializezi in general, o iubita nu te scapa de situatia ta, daca socializai o datã inseamna ca poti sa-ti revi farã sa te spanzuri.
Legat de depresie agravata binenteles ca ai din moment ce, esti cum esti, nu te bucuri de viata si stai inchis despartit de lume. Legat de ceilalti oameni binenteles ca nimeni nu iti aratã empatie(in afara de aici rolling on the floor deoarece sunt toti niste oameni buni ) din moment ce esti o putoare de om si dai vina pe ceilalti pentru situatia ta mizerã. Decât sa iti pierzi timpul la popi/vrajitoare mai bine investesti in tine.

| shu7e a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-a placut raspunsul tau si in mare sunt de acord cu el. Din pacate stiu ca nu functioneaza la oameni ca el (am vazut asta de atatea ori).
si pentru cel care a scris topicul. Imagineaza-ti ca e unul la fundul tau caruia nu-i pasa de legi, drepturile omului, moralitate, pacate, sa fie "nice" sau alte chestii din astea si daca nu iesi afara sau nu faci "ce ti-e teama tie acum sa faci" atunci de ce ti-e frica tie cel mai tare ala de la fundul tau e capabil sa o faca, are voie sa o faca si o va face.
Spor la treaba

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba am am fost diagnosticat de mai multi specialisti.din copilarie o am tulburarea de pers schizoida. psihic slab? Daca aveam psihicu slab ma sinucideam de mult ..gandestete ca de 12 ani am depresia. Si in legatura cu tremuratu ..credema ca daca aveai anxietate generalizata nici nu ieseai singur din casa.eu nu doar ca reusesc sa ies dar mam si batut cu un smecher care e respectat. asta spune multe ca nu as avea psihicu slab asa cum spui tu. Si toate persoanele care sufera de tulburarea asta sufera de depresie. citeste sa vezi cat este de grava boala ..eu cunosc un baiat care are schizofrenie si nu sufera cat sufar eu pentru ca pentru boala lui exista tratament pentru a mea nuwinking

| anonim_4396 explică (pentru shu7e):

Raspunsul lui este unu ignorant de ce? Ptr ca de mic copil sufar de tulburare de pers schizoida aceasta afectiune cumplita a fost confirmata de mai multi specialisti.si el daca ar suferi de anxietate generalizata nici nu ar reusi sa iasa singur din casa ce troll si de astea viseaza. Una e sa citesti despre aceste boli alta e sa suferi aceste boli este mult mai grav crede-ma

| slayer09 a răspuns:

Parerea mea, de om crestin este ca viata este de la Dumnezeu, ceea ce traiesti tu acum este Diavolul, este lupta ta cu diavolul, a constiintei tale cu intunericul. In mintea ta este asa: tu esti bun la suflet, dar mintea ti-a luat-o razna din cauza problemelor din viata de zi cu zi. Iar ceea ce se intampla in mintea ta este o batalie intre sufletul tau bun si gandurile tale rele, cele care vin de la diavol, pe care tu le tot accepti iar inima ta se intuneca destul de mult pentru ca nu mai are lumina Dumnezeiasca sa ca poti face fata. Si sa stii sa nu esti singurul in stadiul asta, sunt multi, si eu am fost intr-o oarecare masura in stadiul tau. Dar prin credinta in Dumnezeu si prin lupta cu gandurile...lupta cu gandurile nu inseamna sa te impotrivesti ci sa iti schimbi perspectiva si sa lasi gandurile sa treaca pe langa tine sa nu le bagi in seama..si tu sa te gandesti in fiecare zi la ceva bun, in fiecare zi sa te rogi Domnului sa iti dea putere, sa te scape de chinuri, dar sa te rogi cu toata inima si ai sa vezi rezultatele, trebuie sa ai rabdare, multa incredere si sa incerci sa lupti sa nu te mai vezi asa nefericit si sa uiti de problemele vietii, gandeste-te ca oricum noi suntem datori cu o moarte, de ce sa ne agitam pentru prieteni, pentru boli pentru bani pentru tristeti, noi trebuie sa traim, si sa traim in pace, in bucurie, si sa fim umili atunci cand ceva rau se intampla in viata noastra si sa ii dam slava Domnului. Tu, ceea ce poti face acum in momentul asta este sa iti invingi frica prin fapte: fa ceva bun, indiferent cat de greu iti va fi, da o paine unui sarac, ajuta pe cineva la nevoie, impotriveste-te simturilor tale, du-te la biserica, roaga-te, uite-te pe Youtube, sunt multe filmulete despre invataturi duhovnicesti: eu in special am trtait cu Parintele Calistrat Chifan: https://www.youtube.com/watch?v=0flitppzOJU cu Pimen Vlad: https://www.youtube.com/watch?v=SLvGTKM5CYk, ai multe clipuri si multe invataturi de la ei, si sunt si mult mai multe filmulete pe Youtube, cauta si vei afla, bate si ti se va deschide. In prima faza, ia calea Domnului si indiferent cat de greu iti va fi si cata frica vei avea, fii puternic si continua pe calea asta, roaga-te mult, ca o sa te ajute mult. Nu da inapoi deloc, pentru ca tot acolo vei ajunge. Lupta pentru ca bine iti va fi apoi. Sunt doar niste furtuni in sufletul tau, dar cu ajutorul Domnului vei vedea si soarele din inima ta, important este sa crezi si sa ai mare incredere in Dumnezeu, nu te lua dupa altii. Indiferent daca El exista sau nu, pe tine te va ajuta. Asa cum si pe mine m-a ajutat. Cauta-l pe Dumnezeu si El iti va raspunde la toate intrebarile prin oameni sau prin internet te va lumina si vei intelege. Dar ai grija sa fii smerit si sa cauti pacea, dragostea si curajul. Doamne ajuta si cred in tine!

| Nătărău a răspuns:

Nu există nici un Dumnezeus dincolo de viață. Totul e aici și tot ce avem sîntem noi. Cine spune altfel e un mincinos.

| Nătărău a răspuns:

Un pas important ar fi să arunci în rîu tot ce are legătură cu religiile, pentru că gîndurile acelea te fac să fi și mai psihotic. Inclusiv termenii gramaticali asociați cu religiile trebuie omorîți definitiv.

| Amely21 a răspuns:

Să nu faci asta! Dumnezeu zice clar in Biblie, că e un păcat foarte mare. Dumnezeu ti-a dat viața și tu nu ai voie să ți-o iei! Gândeste-te că nu ești numai tu în această situație, trec mii și mii prin asta. Trebuie sa lupți, Dumnezeu nu îti dă niciodată să duci mai mult decât poți duce! EȘTI O PERSOANĂ PUTERNICĂ! Luptă!
Îți spun sincer, si eu trec printr-o perioadă foarte grea. dar nu e bine să renunțăm!
Gândeste-te bine la ce faci. scuze că îți spun, dar dacă îti pui capăt zilelor, nu poti ajunge în cer. După ce un om moare, nu se mai poate face nimic! Preotul nu îți poate spăla păcatele. Numai Dumnezeu! De aceea, după moarte toate sunt pierdute.
Dacă ai Biblia acasă, citeste te rog eu cartea IOV din Vechiul Testament! Iov într-o zi a pierdut toate! Averea, copii, casa, și a avut si lepră. si desi mulți îi ziceau să se omoare, el nu a făcut-o. Si Dumnezeu l-a vindecat, deoarece el a avut credință si nu si-a pus capăt zilelor. Dumnezeu i-a dat dublu, decat ce avea inainte!
ÎȚI DORESC MULTĂ PUTERE ÎN CONTINUARE!

| anonim_4396 explică (pentru Amely21):

Da asa imi spun si mie unii din familie sa ma omor odata ca nu mai exista vindecare in caz meu nu are rost sa o lungesc. Iti multumesc frumos pentru mesaj happy

| Amely21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să nu faci asta, te rog. Fi o persoană puternică! happy
Sinuciderea este alegerea celor slabi. Cei tari se confruntă cu provocările viitorului, mergând prin credinţă şi puterea lui Dumnezeu. Îți doresc ca Dumnezeu să îti dea multă sănătate și să te binecuvinteze! Să știi că Dumnezeu face minuni, atunci când ai credință!
Ps: Citește cartea Iov, atunci când ai timp

| Gabriel2424 a răspuns:

Da, asa se spune, poti cauta pe google, eu iti propun niste variante: cauta un psiholog, vorbeste cu un preot, gandeste-te si la lucrurile pozitive ale vietii, te sinucizi si ce rezolvi, nimic, parasesti lumea asta ca un laș, daca spui ca ai luptat mai lupta daca nu lupti nu castigi.Acum tu esti responsabil de ceea ce faci, dar eu zic ca ai decat o viața aici, ai multe lucruru pe care le poti face, nu o mai lungesc, ai de ales in a fi un luptator sau un laș.

| SEMIHA a răspuns:

Ceea ce scriu unii oameni aici, este doar o empatie artificială! Nu pot spune că înțeleg ce simți acum, dar știu cât este de greu să fi bolnav sau să nu ai pe nimeni alături în momente de cumpănă.

O persoană dragă mie suferă de schizofrenie. Este de 12 ani sub un tratament ce provine din străinătate, iar el locuiește în România. De asemenea el nu poate lucra, nu are voie să facă efort deloc, altfel intră într-o criză, tremură și aude voci, spune că se sinucide el, ori că face rău altcuiva.

Când ai spus că ai tăi te trimit la muncă, mi-ai amintit de cazul acesta pe care ți l-am povestit. Este vorba de un bărbat în toată firea, însă uite că boala nu îi permite să lucreze. Datorită tratamentului, se comportă si pare a fi un om sanatos 100%.

La fel și tu, ai nevoie de multă liniște și înțelegere. Nu înțeleg de ce familia ta nu îți este aproape, poate că ei nu realizează gravitatea situației. Ce am putea să îți spunem noi? Dacă tu vrei să te sinucizi, crezi că noi te putem oprii scriind aici mesaje? Oare?

Totul ține de tine. E o boală psihică, pe care trebuie să o tratezi urgent. Nu mai e cazul să vorbim despre religie aici, tu ai nevoie de tratament, să te faci bine. Îți recomand să faci asta în străinătate dacă îți permiți.

| Simpatic a răspuns (pentru SEMIHA):

Nu toti sunt ipocriti asa cum afirmi, unii chiar avem boli psihice dar ghici ce le disimulam si nimeni nu-si da seama.
A se vedea superbul film A beautiful mind ca sa intelegi ca sunt oameni cu grave probleme mintale care se descurca in viata, chiar daca acela este doar un film...
Pe de alta parte nu e rau nici sa empatizei, mai rau este sa treci NEPASATOR!

| Depoka a răspuns:

Te rog, îndepărtează acest gând întunecat! Pentru orice problema exista o soluție! După furtuna apare și soarele. Roaga-te, iar El îți va răspunde. E păcatul suprem. El ti-a dat viață și tot El ti-o va lua, tu nu ai dreptul asupra acesteia, daca vrei sa-ti dau răspuns strict la ultima întrebare.

| BlueButterfly97 a răspuns:

Și eu am suferit de aceleași chestii ca tine timp de 5 ani și mă gândeam uneori să mă sinucid pentru că nu mai suportam dar tocmai frica de a ajunge în iad nu m-a lăsat. M-am rugat de multe ori la Dumnezeu să mă scape și El a făcut-o, acum mă bucur foarte mult că nu m-am sinucis chiar dacă asta părea singura soluție. Te încurajez să citești Biblia, acolo găsești multe răspunsuri la întrebările și frământările tale. Dacă îl cauți pe Dumnezeu cu adevărat, El se va lăsa găsit de tine. Să nu mergi la popi că s-ar putea să te încurce mai mult. Citește tu singur Biblia și apoi mergi la o biserică care corespunde cu ce scrie în Biblie. Biblia îl prezintă pe Dumnezeu exact așa cum este El.

| anonim_4396 explică (pentru BlueButterfly97):

Mersi, deci avem ceva in comun.da o sa citesc ca stau pe dulap degeaba de atata timp.

| Simpatic a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Care este Biserica care corespunde cu ceea ce scrie in Biblie draga Raluca? dupa modul in care te-ai exprimat esti crestin dupa evanghelie sau o congregatie asemanatoare.
Stai linistita caci si in Bisericile ortodoxe vei primi raspunsuri placute lui Dumnezeu!
Nimeni nu te invata sa faci rau intr-o biserica.
toti crestinii avem aceeasi Biblie indiferent ca ne numic ortodocsi,catolici, evenghelisti, adventisti etc

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu vreau să jignesc biserica ortodoxă sau pe tine, dar dacă ai citi în Biblie ai vedea cât de departe sunt de Dumnezeu și câte păcate acceptă și le trec cu vederea, numindu-se tot "creștini", păcate care sunt împotriva lui Dumnezeu. Se pupă moaște ceea ce e un păcat îngrozitor înaintea lui Dumnezeu, se închină la sfinți când Biblia spune să ne închinăm doar Domnului, se iartă păcate pe bani când Biblia spune că iertarea e gratuită fiindcă toți banii de pe lumea asta nu ar ajunge să ni se ierte păcatele, și le iartă preotul, când în Biblie zice că sigurul mediator între noi și Dumnezeu este doar Domnul Isus care ne-a împăcat cu El prin Jertfa de la Golgota. Și multe altele pe care nu eu le condamn ci însăși Biblia și Dumnezeu le va condamna la judecata de apoi. Cu ce sunt eu mai bună decât voi? Cu absolut nimic, eu doar am acceptat să beneficiez de iertarea lui Dumnezeu, am recunoscut că nu sunt decât un gunoi care a păcătuit și a făcut ce este rău înaintea Lui, mi-am cerut sincer iertare și putere să nu mai păcătuiesc și pe baza promisiunilor din Biblie eu acum sunt iertată, împăcată cu Dumnezeu, iar după ce voi muri voi merge în Rai, în locul pe care mi l-a pregătit și pe care El l-a pregătit celor ce au făcut ce am spus mai sus. Iertarea nu o obținem fiindcă noi merităm, ci fiindcă Dumnezeu este bun, o oferă în dar celor ce o cer. Asta se numește "har", adică un dar nemeritat.
Tocmai de asta nu am spus "vino la noi la biserică că noi avem răspunsuri!". Care este Biserica care corespunde cu ce scrie în Biblie întrebi? Simplu: cuvântul "Biserică" prezentat în Biblie nu se referă la clădire, la un cult anume ci se referă la oameni, "Biserica" este reprezentată de toți cei care fac voia lui Dumnezeu. Care este voia lui Dumnezeu? O găsești doar în Biblie. Și sfatul meu era să se alăture unor oameni care caută voia lui Dumnezeu, oameni care pun Biblia mai presus de orice cuvânt al oricărui om fiindcă Biblia este de fapt ca o scrisoare pentru noi de la Dumnezeu. Doar acolo Îl descoperim pe Dumnezeu și voia Lui, iar voia lui este bună, plăcută și desăvârșită.

| Simpatic a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Nici eu nu vreau sa intru in polemica cu tine dar crede-ma am fost si la evanghelisti, cunosc si baptisti, toti sunt o apa si un pamant, toti in slujba religiei iti vorbesc frumos si cauta sa te coopteze in lucrarea lor baneasca, asa ca sa nu ne lamentam ca unii sunt mai pacatosi si altii mai putin!
Le-am spus si lor daca este sa traim ca in biblie, apai doar calgarii aceia de pe munte se pot asemana, altfel toti suntem supusi pacatelor, nu pot trai intr-o societate si sa nu am pacat, fie el cu vorba cu fapta sau cu privirea...asa ca ne mintim ca unii sunt mai pacatosi si altii mult mai putin.
Sa nu uitam ca ortodoxia este cea mai veche dintre religiile actuale, pe locul 2 se situeaza catolicismul...ei unde stau aceste religii descoperite in anii 70 pe langa ortodoxie cum sunt toate aceste congregatii aparute ca ciupercile dupa ploaie? e clar ca aceste asa zise religii noi care au la baza tot Biblia reprezinta teza de doctorat sa-i spun asa a unei persoane care mai apoi a castigat discipoli, nu doresc sa dau nume, dar este plin internetul plin de religii aparute de 40-50 de ani, si putem vedea cine a inventat fiecare religie de aceasta noua in parte...sa numai vorbim de secte.
Totusi am reusit sa transformam topicul acestui baiat care are o problema intr-o discutie cu si despre religie, nu ar fi mai ok sa punem capat acestor discutii? multumesc.

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru Simpatic):

Cunoști evangheliștii, cunoști și baptiștii dar nu îl cunoști pe Dumnezeu. Ok, de acord, încheiem discuția, numai bine!

| Simpatic a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Dar tu il cunosti pe Dumnezeu? Vezi ca Dumnezeu nu s-a aratat decat primilor oameni si aici nu ma refer la Adam si Eva cat la urmasii acestorawinking
Eu nu il vad pe Dumnezeu doar ca pe cel descris in Biblie ci pe Creatorul care a creat tot ce exista printre care Universul.
Pe de alta parte scrierile lui Mircea Eliade releva ca toate religiile lumii au un Dumnezeu dar fiecare l-a perceput altfel si l-a numit altfel.
Nu stiu daca il cunosc pe Dumnezeu caci nu sunt un om cu care Dzeu sa stea la cafea, eu cred in Dumnezeu si asta cred ca este mai important...noi oamenii nu il putem vedea pe Dzeu pentru ca desi suntem dupa chipul si asemanarea sa suntem prea mici, Dumnezeu este DUH sfant si nu este carne si oase cum suntem noi, de aici si raportul de inferioritate al oamenilor, ca sa-l cunosc pe Dumnezeu ar trebui sa fiu in raport de egalitate ceea ce nu exista cum iti spuneam, daca stii Biblia stii si faptul ca Dumnezeu umbla pe Pamant alaturi de primele generatii de oameni, un ex. Dumnezeu comunica cu Avram fata in fata.
sa lasam aceste lucruri e clar ca esti din alta "religie". eu iti spun ca unii ortodocsi avem mai multa bunatate in noi decat multi altii dar unii cum spuneam.
Daca vreti sa dezbatem Biblia asa cum a perceput-o fiecare sa o facem in alta partewinking

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru Simpatic):

Parcă voiai să pui capăt discuției. Sau voiai doar tu să scrii și eu să citesc și să fiu de acord cu tine. Cred că la asta te-ai referit spunând "să încheiem discuția".
Când am pomenit de cunoașterea Lui Dumnezeu, m-am referit la a-L cunoaște atâta cât ne permite Biblia. Bineînțeles că atâta timp cât suntem în trup nu Îl putem cunoaște pe Dumnezeu pe deplin ci atât cât avem nevoie, cât se lasă El cunoscut. M-am abținut să dau detalii din astea fiindcă m-ai rugat să încheiem discuția.

| Simpatic a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Ok, scuze si eu inchei discutia!

| RedNightmare a răspuns:

1. Nu suntem în 2000 ca sa ne mai fim Emo
2. Daca vroiai sa te sinucizi o făceai deja înainte sa te gandești sa publici intrebarea asta
3. Pe nimeni nul intereseaza lupta din interiorul tau, eram exact ca tine, dar e bine sa intelegi ca sa tuturor le e absolut paralel de gandurile tale suicidale
4. Chiar daca te-ai sinucide nu ai deveni decat humus)
5. Daca ești în depresie îți sugerez să asculți măcar un album de la Three Days Grace, totul iti va trece si vei intelege ca chiar daca ai anumite probleme, ele vor trece de la sine

| Feelmeunderyourskin a răspuns:

SINUCIDEREA ESTE CEL MAI MARE PACAT IAR EL NU POATE FI IERTAT! Daca omori pe cineva, suporti consecintele cat mai stai pe pamant, insa daca te sinucizi nu mai suporti decat consecintele iadului. Nu ai dreptul sa iei o viata, indiferent daca este sau nu a ta. Dumnezeu le da oamenilor atata cat ei pot duce si ii pune la incercare. Citeste pilda dreptului Iiov si vei vedea ca nici el nu s-a dat batut si Dumnezeu a fost in final acolo langa acesta

| Amely21 a răspuns (pentru Feelmeunderyourskin):

Așa zic și eu! Ai, foarte mare dreptate!

| anonim_4396 explică (pentru Feelmeunderyourskin):

Din pacate ai dreptate sper totusi ca o sa mai rezist, sunt izolat complet de societate.

| 54kuv a răspuns:

1 - in crestinism sinuciderea nu e cel mai mare pacat. El este un pacat comis impotriva ta si nu poate fi iertat ca este ultimul lucru care il faci pe pamant. Pur si simplu nu mai ai sansa sa te caiesti.
2 - Dumnezeu nu este acel babau sau mos ce sta pregatit sa te bage in iad sau sa te pedepseasca cand gresesti. Orice in univesrul asta (si probabil in toate universurile) se supune unor legitati. Lucrurile sunt relativ simple (ecl putin in viziunea mea). E nevoie de anumite elemente esentiale pentru a exista viata (cel putin din ce stim noi pana acum) cu ar fi o forma de energie, gravitatie, anumite elemente chimice... Pentru a zbura ai nevoie sa fii capabil a dezvolta o anume forta de propulsie si in echilibru. distruge doar echilibru si te vei prabusi.
Dumnezeu a venit si ne-a aratat aceste legi ale "spiritualitatii". E alegerea noastra daca la respectam sau nu.
3 - Sunt de acord cu Plato. Noi primim cele mai de pret daruri si lectii printr efort/ incercare (habar n-am cum si de ce dar lucrurile bune presupun un efort). Si niciodata Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti duce. Se cere sa fii destoinic si sa te dovedesti ca poti face fata. Ca un soldat care trebuie sa faca fata la antrenament altfel sunt sanse mari sa moara pe campul de lupta. de aia cei care il antreneaza il solicita la maxim. tot timpul trebuie sa iesim din zona de confort (in ultimii ani lumea e mult prea obisnuita in zona de confort si orice e in afara e -- cel mai mare rau posibil). Tu ai zis ca "problemele" fizice au trecut, doar cele psihice au ramas. O sa la faci fata si astora, ai sa vezi
4 - nu cred ca esti izolat de societate. Postul tau a trans printre cele mai multe raspunsuri intr-un timp foarte scurt
5 - daca te descurci cu engleza ti-as recomanda sa asculti niste podcasturi de Tim Ferriss. El a luptat cu suicidul si are niste chestii foarte interesante la subiect
6 - pe langa rugaciune (daca o practici) incearca meditatia. Vei fi surprins
Putere si rabdare

| denisamaria2002 a răspuns:

Dragul meu,imi pare f rau pentru ce ti se intampla. Faptul ca bolile si afectiunile s au dus pe apa sambetei,e un semn de la Dumnezeu,ca trebuie sa mai lupti! Te asigur! Depresia si anxietatea asta vin de la ceva,ai nevoie de un psiholog,sa faci terapie si usor usor,o sa te vindeci! Si da, AJUNGI IN IAD, DZEU TI A DAT VIATA, DOAR EL TI O IA!
si un sfat, caci si mie mi s-a intamplat, poate cineva ti a facur vraji(farmece). Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru denisamaria2002):

28 am. Da ma blestemat maicamea ca am fost violent cu ea. Cred ca si merit tot ce mi se intampla.
Ea cred ca cunostea si niste vrajitoare dar nu stiu daca ar fi in stare sa imi faca vraji.am mai avut un frate care era destept dar o stat cu o tiganca si femeia aia sa razbunat pe el si eu facut vraji ..sa ales cu o schizofrenie de toata regula. avea impresia ca cineva are o papusa cu el si ii baga ace il inteapa ii frige organele, mereu avea impresia ca cineva vrea sa il omoare si chestii de astea sa afundat in alcool si intr-un final o murit. Dar si eu am impresia ca mi s-a facut vraji. interesant raspunsul tau sti tu ce sti

| denisamaria2002 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi inainte iti doresc! Ok, ma bucur ca raspunsul meu a fost de ajutor.O luam cu inceputul, dupa mine, poate gresesc sau nu, 85% e vorba de niste vraji la mijloc,dar ca sa ma comfirm,de unde stii tu ca tiganca aia care s-a incurcat cu fratele tau i-a facut vraji si el s-a ales cu schizofrenie din asta? Ca sa scapi de aceste vraji,si hai sa nu le mai zicem asa ca nu mi pare bine ca iar am ajuns sa vorbesc despre asta,hai sa le numim carpe?laughing)ok,ca sa scapi de carpele aste,trebuie sa te apropii de Dumnezeu trup si suflet,si daca ti e greu sa intelegi:sa ti dedici viata lui,sa ti dedici mai mult timp lui,sa vorbesti cu el efectiv, i ati putin din timp si vorbeste cu el, pune te in genunchi daca e nevoie, spune i tot ce ai pe suflet! te asculta! Trebuie sa te spovedesti din tot sufletul si sincer, sa i spui preotului tot, fara rusine.cat mai des.Sa postesti, sa tii post macar luni miercuri si vineri.Si sa vorbesti cu un preot sa vina sa sfinteasca casa sau sa ti stropesti tu casa cu apa sfintita.Tot ce trebuie e sa il ai pe Isus in inima si totul o sa fie bine.Cand iti vin ganduri d astea negre suicidale, spune ti in gand "asta nu s gandurile mele" si enenvtual un Tatal nostru si gandeste te la orice altceva, astea vin de la satana, te asigur din tot sufletul! Si stai calm ca ci stiu exact prin ce treci, si eu am depresie anxietate si un inceput de bipolarism, astea de 4 luni, da, ce i drept nu se compara cu cei 12 ani ai tai, dar cel putin eu sunt un copil...Merg la psiholog si incet incet imi revin, cu greu, dar imi revin.Si eu am vrut sa mi pun capat zilelor se n ori crede ma, dar singurele lucruri care ma opreau erau ca insemna da ma lepad de Dzeu si ajung in iad si o sa i distrug pe ai mei.
Totul o sa fie bine! ai 28 de ani! ai viata inainte! ai nevoie de o prietena si un grup de prieteni cu care sa te distrezi!

| Simpatic a răspuns (pentru denisamaria2002):

Imi este somn si nu am timp sa citesc toata postarea ta dar mi-a atras atentia o chestie, eu am fost supus unor practici oculte si nu cred ca sunt singurul.Copilarind la tara o buna parte (atentie is nascut la oras)a fost prima data cand am auzit ici colo vorbindu-se despre magie, vrajitorie, stii cum sunt babele, la randul lor acele babe cunosteau altele si altele si uite asa circula treaba din vorba in vorba, si ce credeti de la sat pornesc vrajitoriile pentru ca vrajitoria este o practica veche tiganeasca care s-a transmis de pe timpul cand mergeau cu caravana pana au ramas tigancile vechi in sate si acolo au invatat pe discipolii lor, este un fel de secta in care putini primesc apobararea de a profesa mai departe...in schimb fiecare primeste pe diavol in sufletul sau.
Ei bine din ce am aflat vrajitoria chiar exista si vrajile facute de cineva nu o sa ma crezi dar trebuiesc scoase de alta vrajitoare asa ca sfatul meu pentru acest baiat ar fi sa mearga si la o vrajitoare de aceasta daca el este convins ca cineva i-a facut rau...eu daca v-as povesti lucruri pe care le-am auzit si trait referitor la practici oculte nu ati crede, de aceea le pastrez pentru mine, dar atat va zic asa cum exista BINE asa exista si RAU.
Nu exista magie alba sau neagra, exista una singura si aceea se face prin demoni, fiecare vrajitoare are un astfel de demon in preajma sa! Nu intru in alte detalii! Eu nu voresc din animatii sau filme de groaza ci vorbesc din ce stiu, am auzit, vazut si ce mi-au spus pe sleau acesti practicanti.
Atentie la cine apelati sunt mult care nu au HAR ci doar va pacalesc, eu am fost in preajma la vrajitoare care lucreaza de adevaratelea cu satan, si la astfel de sedinte de ghicit sa-i zicem oamenii au ramas incremeniti de ceea ce le-au spus si toate lucrile acelea s-au adeverit deci la mine nu merge cu povesti...si lucruri spuse la modul general ca la horoscop...un ex. daca cineva iti spune ca ai tatuat pe spate un anumit simbol si acea persoana nu te stie, nu o stii, sau iti povesteste evenimente pe care nimeni nu le-a vazut si trait decat tu, atunci numai este PACALEALA ca sa iti ia banii!
Inca una gratis de la mine inainte sa iti ghiceasca vrajitoarea adevarata spune o vorba in jurul cartilor (o chemare) acolo ea cheama demonul pe care il are atasat, acesta este de rang mai mic sau mai mare dupa caz, dupa talent daca vreti, de aceea cele cu carti de tarot care sa impresioneze sunt din start impostoare, cartile la vrajitoare sunt carti normale, sunt un fel de smecherie ele nu au clarviziune cand dau in carti lor se sopteste o forta anumite lucruriwinking Cine are urechi sa auda si cine are ochi sa vada, ceilalti pot ramane in bezna si asa ma vor contrazice... daca nu cred ei in Dumnezeu dapai in ce va relatez eu aici happy
Dar si in Biblie este un episod in care moare bogatul moare si saracul care ii cerea mereu de mancare. Printre altele cel bogat ii cere lui Dzeu sa il lase putin timp pe Pamant ca sa-si avertizeze fratii ca IAD-ul este real si RAI-ul la fel si sa nu faca greselile lui ca sa nu ajunga in locul cu smoala, si Dzeu ii spune ca pentru asta i-a lasat pe prooroci, iar daca fratii lui nu ii vor crede pe prooroci lasati de Dzeu, atunci nu il vor crede nici pe el de va fi inviat! Asa sunteti si unii dintre voi, sceptici pana la moarte si doar dupa moarte veti vedea ca toata viata v-ati inselat!
cele care i-au facut vraji chipurile lu toanta de oana zavoranu sunt escroace si e plin netul de ele, adevaratele vrajitoare se gasesc prin cunostinte NU PE NET la anunturile de mica publicitate.
CUM VA SPUNEAM EXISTA BINE exista RAU, lumina-intuneric, viata-moarte etc

| denisamaria2002 a răspuns (pentru Simpatic):

Stiu ca exista rau, cum exista si bine.Dar asta cu e nevoie de o alta vrajitoare(sau femeie care se pricepe si are har)ca sa scapi de vraji definitiv nu cred ca e adevarata, Dumnezeu te scapa de ele.

| anonim_4396 explică (pentru denisamaria2002):

Nu neaparat cu schizofrenia avea o serie de probleme dupa ce o fost "executat vrajeste" schizofrenia era doar inceputul problemelor care avea sa i se intample. Ce sa ii fac eu daca si-a ales tiganca oculta.

| StrongHeart a răspuns (pentru Simpatic):

"Ei bine din ce am aflat vrajitoria chiar exista si vrajile facute de cineva nu o sa ma crezi dar trebuiesc scoase de alta vrajitoare asa
ca sfatul meu pentru acest baiat ar fi sa mearga si la o vrajitoare"
Sunt de acord cu toate raspunsurile tale,mai putin acesta.
Cunosc si eu lucruri de acest gen,lucruri care nu se vorbesc,ori stii, ori nu stii, insa sunt total impotriva a ce spui tu ca ar trebui sa se duca la o vrajitoare.
Eu am vazut, am aflat si mi-am spus in sinea mea ca o sa ma feresc toata viata de oamenii astia, dar nu de frica.Ei sunt niste nimicuri umane.Sa te rogi sa ii mearga altuia rau si sa practici ritualuri in speranta sa distrugi viata unui om,trebuie sa fii destul de hidos pe dinauntru. Oamenii de care zici tu sunt niste nimicuri umane,nu trebuie sa le dam nici un gram de atentie.
Pe oamenii astia trebuie sa ii lasi in mizeria lor,sa le dea Dumnezeu pedeapsa,nu sa te duci la o vrajitoare sa iti rupa vraja.
Cea mai puternica arma e sa ii ignori si sa stai departe de ce iti face rau,sa te concentrezi pe sanatate, familie, sa te cultivi, sa vezi un om in necaz, sa il ajuti.
Nu te duci la vrajitoare sa-ti rupa vraja ca s-ar putea sa se intample doua lucruri:
1-iti iei TEAPA;
2-deschizi portile la alte spirite rele sa iti imbolnaveasca mintea si sfuletul;
Niciuna din variante,nu il va ajuta pe omul asta, care dintr-un motiv sau altul, e prins intr-un loc neplacut sa scape de probleme.
Le dam prea multa atentie la aceste gunoaie, numai vorbind despre subiect, le dai atentie.Ei au 0 putere,atata timp cat tu nu crezi in prostiile lor.
Noi trebuie sa ne concentram sa ducem o viata linistita,plina de bucurii,realizari aici pe pamant,se poate,cu vointa si speranta si rabdare multa.
Sa lasam vrajile,demonii,superstitiile,horoscopu,ghicitu in cafea pentru babe, tiganci sau pentru cine are timp de asa ceva.
Hai sa incercam sa schimbam ceva noi, fie ca exista sau nu Dumnezeu, hai sa incercam sa construim ceva pentru viitor, ca dezbinare e destula intre noi.