| alexandra118932 a întrebat:

Scurgerile vaginale la fete sunt normale? Am o secretie alba uneori galbuie pe diferite etape, uneori este ca o gelatina alba respectivtransparenta alteori doar lichid care se impietreste. Nu am mancarimi sau usturimi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, secretiile vaginale sunt perfect normale de la pubertate pana la menopauza.
Scurgerile vaginale au consistenta diferita in diverse zile ale lunii. Totul este perfect normal si sanatos.
Mancarimile apar cand apare o infectie sau iritatie locala, deci, nu este cazul la tine.
In orice caz, acum ca esti fetita mare, va trebuii sa iei in serios dusul zilnic si spalatul la poponet cu apa calda si sapun (de prefera un sapun de bebelusi, ca-i bland si non iritant), dimineata si seara si schimbatul chilotului dupa dus.

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da sunt perfect norale, si apar de la pubertate pana la menopauza.

| FaraNume1245 a răspuns:

La fete, da. Dacă erai băiat, nu prea.