| micutZa94 a întrebat:

Scuzati-mi categoria..consum prea multa apa pe zi, mai mult decit vara,(deci beau o cana cu apa la fiecare 15-20 )va rog care credeti ca este cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Ca sa excluzi diabetul fara a merge la doctor trebuie sa te gandesti si daca ai slabit fara sa faci sport/efort suplimentar si daca urinezi mult si des.Cat de mare e cana aia? Oricum nu e nimic anormal sa bei multa apa.Cred ca pe mine nu ma intrece nimeni.Beau cam 1 litru la fiecare ora si merg la baie dupa fiecare ora sa-l elimin dar nu uita ca pana acum la toti doctorii la care am fost (si parinti mirati de cata apa beau m-au "parat" nici unul nu a zis ca e rau, din contra) au spus ca urina trebuie sa fie foarte foarte slab portocalie, preferabil incolora, deci cum o bei asa sa iasa, atunci esti sigur/a ca rinichi nu se chinuie si elimina toxinele usor.Gandeste-te ca iarna consumi mai multa apa chiar decat vara pentru ca aerul e rece, si uscat si nasul trebuie sa-l umezeasca si incalzeasca inainte sa-l inspiri, plus la orice efort(din cauza ca te imbraci in special un pic sau mai mult peste cat e nevoie sa-ti menti temperatura, si pentru ca te incalzesti in timp ce umbli pe jos) te supraincalzesti si atunci corpu trimite apa prin piele so raceasca, si uite asa transpiri iarna la -5 grade.Crede-ma nu e nimic anormal sa bei o cana (care in principal nu cred ca are peste 200ml) la fiecare 15-20 minute.Si eu sunt la fel, si contrar a ce zic unii nutritionisti, sa nu consumi apa 1 ora inainte si dupa masa,e indicat sa consumi,in principal dupa fiecare inghititura, mai multa, daca mancarea e seaca, gen paine cu ceva, cipsuri etc.Nu uita ca mancare de cum ajunge in stomac incepe sa fie digerata si trimisa mai departe, asa ca trebuie sa bei dupa fiecare inghititura, nu poti sa bei la sfarsit 1 litru de apa si sa crezi ca e suficient pentru ca primele inghitituri deja sunt in intestin, asa ca trebuie baut dupa fiecare inghititura.Gandeste-te ca treaba mare e ca si pamantul,daca-l uzi suficient devine noroi,si se modeleaza si elimina mai usor, daca ramane uscat poate face varfuri tari care, cand il elimini, sa te zgarie, sau mai rau sa perforeze intestinul.Intestinul e mult mai subtire decat se crede, si cu chesti de genu, nu e de joaca.Eu treaba cu eliminarea o stiu si din proprie experienta.Cand consum multa apa, dupa fiecare inghititura, termin in baie cu tot cu spalatul pe maini in maxim 2-3 minute, cand nu beau, aproximativ in 10-12 minute, si mult mai neplacut.Nu te lua dupa tampita idee de minim 2L/ZI, pentru ca oricine cu un pic de minte isi da seama ca e o aberatie.Pe cand termini o masa consistenta cum e la nunta sau mesele de craciun/revelion e obligatoriu sa fi consumat cel putin 1 litru de APA, fara suc fara alcool pentru ca nimic nu inlocuieste apa, si nici un lichid nu e esential pentru corp, doar apa.Gandeste-te ca 2L ar fi de ajuns poate pentru un sugar, iar daca stau bine sa ma gandesc, un bebelus a unei rude consuma inainte de 1 an aproximativ 1L-1.5L de lapte/ZI, cum poti tu ca fiinta activa, in continua miscare sa te rezumi la atata? In locul celor 2L/ZI de la televizor eu as pune 6L cel putin.Eu beau cam 5-6L/zi in 10 ore de activitate doar daca stau in casa, daca ies in oras la plimbare, sau trebuie sa ajung undeva(si eu fiind mare si greu, si avand pasul mare si rapid [fac 4Km in 35-40 minute] ) consum cel putin 8-9L pe zi, si gandeste-te ca nu e deloc mult daca o imparti la cele 12-14 ore cat esti treaz. Sfatul meu, BEA CATA APA POTI, SI-TI CADE BINE, Dupa fiecare inghititura si chiar si atunci cand nu mananci nimic. Sper ca te-am ajutat. Ceao :*:*

9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poate fi semnul unui diabet zaharat sau al unui diabet insipid. Ar fi bine sa ceri ajutorul medicului tau de familie.
http://www.i-medic.ro/boli/diabet-zaharat

| Raniia a răspuns:

Daca setea ta este tot mai intensa, cu cresterea volumului de lichide ingerate de la o zi la alta, daca urinezi tot mai mult si mai des, zi si noapte, fa-i o vizita medicului de familie pentru investigatii.De multe ori simptomele nu se sesizeaza in timp util, daca ar fi vorba de un diabet, si poti fi depistat dupa multi ani de evolutie, cand apar complicatii cronice ireversibile.Ai grija de sanatatea ta!

| mona a răspuns:

Pai posibil sa ai diabet, fa un control

evenso
| evenso a răspuns:

Depasesti 2 litri pe zi? urinezi normal?
Ar trebui sa te duci la medicul tau de familie si sa faci niste analize de sange.
Poate nu este nimic, dar poate e ceva legat de diabet.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca eu intro dimineata, stand de la 12 la 7 Dimineata la calculator, Octombrie fiind am consumat 7L de apa, 1L/Ora si crede-ma nu a fost nimic gresit in asta.

| Roxana121 a răspuns:

Nu vad ce tear deranja? sa consumi multe lichide e foarte bine pentru organismu tau.Bea cit poti e sanatostongue

| The1smartiest a răspuns:

E de la frig.te hidratezi stai linistit nu e de rau

| Diiiidi a răspuns:

Ori te hidratezi ori ai simptome de diabet, du-te la doctor si fa-ti o consultatie.

| iuli29 a răspuns:

Din contra! Este foarte bine sa consumi lichide.