| marinmaria a întrebat:

Scuze pentru categorie va rog cititi mesaju meu. Hi TPU. v-a rog frumos sa-mi raspundeti si mie la intrebarea asta ca este urgent! in urma cu 1 luna de zile mi-am facut ecografie la inima pentru ca am niste batai neregulate. imi bate inima foarte tare. mi-am facut ekg. si ecografie la inima. doctori mi-au spus ca nu am nimic. dar eu in continuare am aceste batai puternice... nu fumez. nu beau cola. nu beau cafea. in schimb mai pierd noptile. palpitatile astea si pulsul marit? indica o boala de inima? sunt foarte speriata. si imi fac fel si fel de ganduri ca o sa mor de la chestia asta cu bataile asa puternice. sad dau funda. sad multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiN a răspuns:

Nu te panica, NU o sa mori de la ele (daca era atat de grav, s-ar fi vazut pe ecografie), dar e bine sa ai grija de tine si de starea ta de sanatate si, daca apar probleme (in special dureri de inima), sa mergi la medic.Incearca si sa mananci sanatos, cu fructe si legume, si pestele e bun, o dieta ok niciodata nu face rau happy

| marinmaria explică (pentru MihaiN):

Ecografia mi-am facut-o acum 1 an. si tin sa-ti spun ca nu le am mereu. uite de exemplu ieri le-am avut azi nu am mai avut. happy si cred ca daca aveam probleme grave cu inima sau cv de genu lesinam. chesti. tin sa iti mai spun ca eu sunt in Italia. si ca am fost la un doctor doar sami asculte inima si mia sp ca bate foarte bine. i-am explicat ca am palpitati. si mi-a dat vagostabil dar nu l-am loat. pentru ca nu vreau sa mai iau pastile si chesti... pentru ca banuiesc ca daca intr-adevar aveam ecva grav cu inima. lesinam sau ceva de genu. eu inainte nu stateam cu gandu dum imi bate inima sau prosti din astea. dar am facut acum 3 ani atac de panica. si de atunci. mereu eram cu mana pe inima. si mi-a ramas in cap chestia asta. sad

| MihaiN a răspuns (pentru marinmaria):

Daca aveai ceva grav cu inima, te durea foarte tare. Fara asta, sigur, daca simti ca sunt probleme e bine sa mergi totusi la medic, dar impresia mea e ca iti faci prea multe griji fara sa fie cazul. Oricum, adolescenti care sa pateasca ceva grav cu inima sunt foarte putini (si, in general, pana la 30 de ani, sansele sunt mici - cat timp omul nu consuma droguri periculoase).

| marinmaria explică (pentru MihaiN):

Asa este. oricum multumesc mult mi'ai dat putin curaj. sa numai fiu asa speriata happy

6 răspunsuri:
| zaratu a răspuns:

Buna, si eu am aceesi problema ca tine ai aritmie cardiaca, care in timp daca nu este tratata poate face cheaguri si poti ajunge la (fibrilatii)eu iti las d meu daca vrei sa vorbim mai multe despre asta

| marinmaria explică (pentru zaratu):

Nu vreau sa vb despre asta pentru ca... mereu ma face sa ma simt aiurea oricum iti multumesc mult pentru sfat

| zaratu a răspuns:

Zaratu.iulian este id meu