| gemeni6226 a întrebat:

Se intampla, din fericire nu prea des ca la schimbarea vremii ca de exemplu si azi sa-mi cada tensiunea atat de tare ca simt o ameteala puternica, trebuie urgent sa ma culc, deci nu mi-e bine deloc.Ce se poate face sa nu ma simt prost? Am baut dimineata o cafea, am mai baut una si acum parca e mai bine dar nu totalmente.Mi se mai intampla sa-mi fie rau si daca de exemplu poftesc dulce si nu am la dispozitie nimic dulce dar mi-e rau de lesin.Din fericire pentru ca ma cunosc am grija sa am mereu la mine ceva dulce.Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferiți de hipotensiune și hipoglicemie, dar afecțiunea principala este hipoglicemia și afecțiunea secundara hipotensiunea, se întâmplă ca urmare a scaderii concentratiei de glucoza din sange, dar pot fi cauzate si de o problema endocrina; probleme la glanda tiroida sau hipotiroidism sau diabet.

Pe de alta parte sunteți meteosensibila, hitratativa corespunzător, minim 2 L pe zi, și consumati ceaiuri ce calmează, ceaiul de sunătoare este cel mai eficient. Ieșiți mai des din casa, expuneți-vă acolo unde este soare, stați câteva minute in soare, te vei simți mai bine, mai energica, și ajuta și transmițătorii sa elibereze serotonina, hormonul fericirii, vei avea o stare mult mai buna, nu vei mai avea astfel de probleme, asigurați-vă sa aveți o ciocolata mica la dumneavoastră în caz de vi se va face rău.
Este posibil sa va confruntati și cu o ușoară depresie, terapia cu lumina va poate ajuta.

Multă sănătate.

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc foarte frumos!

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

Aveți grija de dumneavoastră. O seara minunata.

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos asemenea!