| InAnotherLife a întrebat:

Se mai poate corecta miopia prin operație? Vorbesc de miopie în cazul unor dioptrii de -7 >- -8, la vârsta de 19 ani.
Este prea târziu? Din auzite, operația n-ar avea succes 100%, tot ar rămâne acest deficit senzorial.
Merită această operație în cazul se față? Întreb înainte pentru a confrunta niște păreri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

De obicei operatia se face dupa 18+ cand s-a incheiat dezvoltarea ochilor.
Nu ramai cu deficit senzorial. Ochelari oricand poti purta daca nu reuste corectia. Acum daca e risc mare de orbire niciun medic nu te va opera

| InAnotherLife explică (pentru Dana2103):

Risc de orbire? Nu mi s-a spus că există un risc de orbire la operație. Risc de orbire din cauza dioptriilor, din cauza faptului că este mult prea accentuată aceasta miopie?

| Dana2103 a răspuns (pentru InAnotherLife):

Depinde de procedura. De unde sa stiu eu?
Nu eu te operez. Nu eu lucrez cu organul tau.

| AlexandruGeo a răspuns:

Salut! In orice operatie de miopie nu este garantat corectarea 100%, dar cred ca poți sa te operezi.