| Andra2004 a întrebat:

Se poate aplica în locul unei pastile mai multe supozitoare pentru copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu ești copilul sau mama - să știm cum gestionăm problema?

| WhiteLife a răspuns:

Depinde. Daca ai mai folosit substanta respectiva, dar fara efect, n-are rost. Daca nu poate inghiti, se poate aceeaso substanta sub forma de supozitor. Insa ai mare grija la concentratie, deoarece substantele din supozitoare trec si in circulatia generala, trebuie citit prospectul si respectate dozele si modul de administrare. Nu poti creste pur si simplu doza pentru simplul fapt ca e supozitor.

| zilog a răspuns:

Depinde de substanta activa
Mergi la medic

Daca omori copilul o sa devii o criminală?

| Alinailies a răspuns:

Cel mai indicat e sa intrebi un medic.

| sierra1 a răspuns (pentru Alinailies):

și dacă e copilul? (că nu ne zice)

| Alinailies a răspuns (pentru sierra1):

Atunci n-o sa primeasca un raspuns concret.
Daca e copilul, trebuie sa inteleaga ca nu poate lua medicamente fara sa intrebe un adult, ca este periculos. Ca medicamentele sunt recomandate de medic si nu de necunoscuti pe site-uri.
Sunt mama si mi-am invatat copiii sa ma intrebe intotdeauna cand nu stiu ceva, s anul i-a niciun fel de medicament fara sa vina intai la mine.

| sierra1 a răspuns (pentru Alinailies):

Pentru ambele variante (mamă/copil) cine are cap recomandă MEDIC. Pentru copil, ok, ajunge la medic cu mamă-sa de mână, nu ești de acord?