| AvalohAlyn a întrebat:

Se poate că inima unui om sa se oprească și să moară omul așa din senin fara niciun motiv? Și de ce așa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Sindromul mortii subite - este destul de rar dar uneori persoane care par perfect sanatoase si de obicei tinere pot sa moara brusc. De obicei la necropsie se descopers ca sufereau de o conditie cardiaca genetica. Daca nu se descopera nimic atunci moartea e condiderata o moarte cardiaca subita cauzata de aritmie.

| Andreea2203 a răspuns:

Atacul de cord sau infarctul de miocard este o afecțiune acută, extrem de serioasă, care apare prin astuparea uneia dintre arterele coronare. Pe scurt sangele nu mai circula in mod normal, se oprește brusc iar dacă pacientul nu este tratat cat mai repede posibil, moare. Uneori poti sa patesti sa faci,, preinfarct " iar in felul acesta realizezi ca ai probleme cardiace sau alteori, se intampla fara ca înainte sa fi avut vreo problema cardiaca si poate chiar sa mori subit.