| anonim_4396 a întrebat:

Se poate face Calciu intravenos si in venele de la picior? Adica ca injecție intravenoasa, ca la mână nu mi-a putut face si sa imi fac la picior... oare se poate? Repet INTRAVENOS nu intramuscular, ca stiu ca inj.intram. cu Gluconat de Calciu nu este recomandată sunt riscuri si de băut fiolele stiu ca nu prea are mare efect, poate nici jumate din continut si eu am carenţă foarte mare si am nevoie imediată de calciu. Am băut doua fiole de doua zile si mănânc brânză, beau lapte si mănânc si altele care au continut mare de calciu, iau si vitamina D3 ca sa aiba efect dar totusi eu am nevoie imediată de o mai mare doza de calciu de aceea vreau sa mi-l fac intravenos(in venele de la laba piciorului) daca stie cineva daca se poate, va rog? Mersi mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

NU oricine stie sa dea calciu intravenos!
Daca o asistenta nu are asemenea experienta, nu-ti gaseste vena de la mana, atunci apeleaza la alta asistenta! Sa nu-ti fie rusine sa intrebi daca are asemenea experienta.

Injectia de calciu intravenos se da foarte incet (peste 5 minute! ), cu mare grija si trebuie IMEDIAT facuta pauza daca simti caldura cand se da!

Recomandarea mea este sa-ti faci rost si sa bei zilnic si sirop de coacaze negre (cate 50-100ml dizolvat in 200-300ml apa), paralel cu consumul de lactate, deoarece ajuta foarte mult la fixarea calciului in organism.

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Oriunde e o vena se poate. Daca a încercat si s-a spart/umflat vena de la mana (daca le-a încercat macar pe toate), aia e.

| nicu991 a răspuns:

– abordul venos superficial la nivelul membrelor inferioare este realizat doar în cazuri de urgentă majoră pentru a evita complicaţiile tromboembolice.

| Elelei a răspuns:

O asistenta experimentata iti gaseste vena oricat de ascunsa ar fi ea. Eu sunt un exemplu cu vene foarte subtiri si foarte ascunse. Cea mai proasta combinatie. Si totusi, acum toate asistentele imi gasesc vene pentru analize sau perfuzii. In cel mai rau caz, iti pot face in venele de la mana. Pe fata, nu in palma. Mie mi-au facut asa o perfuzie pentru ca restul erau "ciuruite". Dar in picior, nu cred. Poate ma insel.
Apropo, pentru fixarea calciului, D3 dar mai ales mult soare. D3-ul sintetic (medicamentos) nu are multa putere. Pe cand cel format de organism prin statul la soare, este cel mai eficient.

| anonim_4396 explică (pentru Elelei):

Am fost la dispensar la mine in comună si asistenta de acolo cred ca are intre 45-50 de ani, si as fi zis ca este destul de experimentată...nu stiu sincer. M-a intepat de trei ori la aceeasi mana, 1 data la încheietura mâinii si a2a si a3a oara mai sus cu vreo 5cm, aproape una langa alta la vreun centimetru si ceva deci nu foarte departe, si sunt vânătă in toate locurile acum si ma doare. Si mi-a spus dupa ca de ce nu le beau ca nu se poate sa mi le faca intravenos. m-am conformat si le.Am băut.una ieri si alta azi..insa nu am nici o certitudine ca are vreun efect, poate doua fiole sa aiba efectul unei jumătate de fiole..Si eu avand hipocalcemie, carentă mare..Am nevoie cat mai repede, ca daca era imi dădea medicul ala de la cabinetp de interne calciu sub forma de pastile daca era ceva minor nu imi mai dădea sa fac în vena.Ce sa zic..nu am ce face..pana la urma o sa le beau,. mi-a dat 10 fiole sa fac în genă, una mi.a aruncat.o la dispensar ca nu a putut sa mi.o faca..doua am băut si mai am 7, o sa mai cumpăr inca 10 ca sa compensez.Ce sa fac. o dau si eu la ghici. daca nu am de ales..Si o sa mai repet analizele peste vreo luna sa vad daca au avut vreun efect daca nu nu stiu de sa fac..ca la spital nu primeste pentru a face calciu. mersi de raspus!

| Elelei a răspuns (pentru anonim_4396):

Varsta nu da experienta. Mai ales intr-o comuna unde nu face multe tratamente.
Daca esti vanata, inseamna ca ti-a spart venele. Pune numaidecat comprese cu apa rece. Alta asistenta nu gasesti? Poate fi si tanara.