| anonim_4396 a întrebat:

Se poate face cancer de la 15 tigari? si alea fumate intr-o saptamana? gen 2 intr-o zi, 3 in alta si tot asa, acum 2 luni am facut chestia asta si m-am lasat iar de atunci am o voce asa usor ragusita cand incerc sa vorbesc pitigaiat (is baiat) si tuse seaca + ca m-am uitat si cu lanterna in gat si am vazut un strat galben pe amigdale si iesea ceva alb si lichid cand strangeam din ele gen, nu sunt umflate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, orice este posibil, mai ales cand ai plamanii de copil, nedezvoltati inca, iar sistemul imunitar nu este foarte puternic sa lupte cu otrava care-i intra in plamani.
Totusi, nu cred ca-i vorba de cancer la tine, dar sigur este o infectie urata, atat in gat cat si pe trahee, bronhii samd.
Mergi urgent al un spital TBC sa-ti afac analize complete, pentru ca o infectie netratata duce la complicatii si chiar cancer pulmonar.
Nu glumesc!

| RobertMoon a răspuns:

După cum știi țigările au în compoziția lor N substanțe cauzatoare de cancer, acum nu poate știi nimeni dacă poți face cancer de la acest număr de țigări, depinde și de sistemul tau imunitar, daca este slăbit șansele sunt mari de a căpăta o boala, dar în timp te poate afecta, ai încercat să bagi vreodată o țigară în apă și să o lași acolo? Substanțele toxice din ea îi vor schimba culoarea în maro închis (doar de la una) gândește-te ce este în interiorul plămânilor, sănătate.

| Samariteanul a răspuns:

Tatal meu a fumat 20 de ani si abia putea sa mai respire.S a lasat de tigari si in cateva luni a revenit la normal.Acum e sanatos, face sport si nu are nimic.E imposibil sa faci cancer de la 15 tigari.Nici de la 300 nu faci...

| alinalinutz5938 a răspuns:

Eu fumez de jumătate de an, am ajuns la 10 țigări pe zi, și nu am nimic, doar câteodată daca fumez vreo 3, 4 consecutiv mă amețesc puțin, dar nu tusesc, așa că nu ai cum sa faci cancer de la 15 țigări.

| in10seBlack a răspuns:

Retine faptul ca fiecare organism e diferit. Cunosc persoane carora le-a fost rau dupa o tigara si altele care fumau doua pachete pe zi. Sfatul meu e sa te lasi de ele cat inca mai ai vointa si nu ti-e asa tare afectat organismul. Eu am facut 5 luni de cand m-am lasat de ele, dupa ce am fumat 9 ani si aveam zile in care fumam un pachet in 4 ore. Acum imi e mult mai bine si ca sanatate si la buzunar. Dar e decizia, sa n-o regreti.