| 1Me9 a întrebat:

Se poate face cancer din cauza energizantelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Daca consumi pe termen lung energizante, sa fii sigur ca numai sanatos n-o sa fi!

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu neaparat cancer, dar multe alte boli cu siguranta. Contin tone de zahar.

| Betty12345678 a răspuns:

Nu neaparat, depinde si de celelalte alimente pe care le introduci in organism si de mediul de viata.

| Aslam a răspuns:

Daca nu bei in cantitati exagerate, nu vei pati nimic. Eu am inceput sa consum energizante de la 12 ani, acum am 24, si n-am avut nici-o problema de sanatate. Ma rog, eu beau 2 energizante zilnic, daca bei mai multe exista posibilitatea sa te doara capul, cel mult sa vomiti, dar nu sa faci cancer.

| AFR81 a răspuns (pentru Aslam):

2 energizante zilnic este extrem de mult. Daca ai pastrat "regimul" asta 12 ani, e colosal. Ar fi o idee buna, spre binele tau, sa te lasi si sa-ti faci cateva investigatii, ca nu cumva sa iti fi fost afectate ficatul, rinichii sau stomacul. Stiu ca intrebarea nu este despre tine, insa sper sa nu te supere sfatul meu. Am un vecin, pe la vreo 40 de ani, care e mereu cu sticla de 2l de Cola langa pat. L-a luat ambulanta de 3 ori pana acum, deci nu prea e de joaca.

| Aslam a răspuns (pentru AFR81):

Nu, am scris ca am inceput sa beau de la 12 ani, nu ca de la 12 ani consum incontinuu. Pe la varsta aia nici nu prea imi placeau, dar tot consumam unul, doua pe saptamana. laughing Nici la 20 de ani nu prea ma dadeam in vant dupa el, consumam foarte rar, insa de cateva saptamani am inceput sa beau aproape zilnic, unul, chiar doua. Nu ma simt rau, insa, nu prea mai pot dormi noaptea...
Multumesc pentru sfat. Chiar m-a pus pe ganduri raspunsul tau...

| AFR81 a răspuns (pentru Aslam):

In regula, acum totul e limpede happy

| Mircea049202 a răspuns:

Orice aliment, sa reținem cuvântul "orice", Orice băuturi consumate in exces fac rau. Sunt milioane de produse cancerigene care le consumam, deci atâta timp cat nu faci abuz nu ar trebui sa fie o problema. Parerea mea ar fi totuși sa eviți energizantele si băuturile gen "Cola".

| tinatinaro a răspuns:

Energizantele sunt produse chimice si pe langa aditivi si coloranti si ce or mai contine, au si extrem de mult zahar si logic ca fac rau sanatatii! Bea in schimb apa cu lamaie sau ceai verde/de menta.

| Triley a răspuns:

Pai..nu neaparat cancer, dar daca o sa consumi in cantitati exagerate poti ajunge la alte probleme poti face chiar si infarct asa ca ai grija de tine happy