| vmalex21 a întrebat:

Se poate intampla ceva daca ai miopie, dioptrii mici(-1)si nu porti ochelarii de vedere? Nu ma pot deloc acomoda cu ei, nu ma simt bine cu ei pe nas.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa iti creasca dioptriile, o sa iti fortezi ochii, posibil sa ai dureri de cap... si in final nu vezi. Ca -1 nu sunt chiar mici

| ziftode a răspuns:

Te duci la doctor si iti iei lentile de contact?
(care, dpdv al acomodarii, sunt si mai naspa, lacrimezi, te freci la ochi, ochi rosii, etc.)

sau te legi la ochi si iti petreci viata orb!

nu, nu eu fac misto de tine, TU FACI MISTO DE TINE

ai o problema destul de naspa si faci nazuri la niste ochelari cu care te obisnuiesti pana la urma, sau (cum a spus suntserios) O SA FIE MAI RAU!

| vmalex21 explică (pentru ziftode):

Probleme naspa cred ca sunt cataracta, strabismul, etc.Crede-ma ca in aproape 2 ani nu am reusit sa ma obisnuiesc, dupa 30 de minute sau o ora maxim ii dau jos. Lentile de contact nu am probat, am inteles ca este destul de dificil cu ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa te obisnuiesti in timp. Va fi mai rau daca nu ii porti deoarece dioptriile vor creste. Plus ca nu e bine nici pentru tine sa te fortezi sa vezi. Te vei acomoda cu ei. Si eu am miopie si port ochelari de 8 ani.

| vmalex21 explică (pentru anonim_4396):

Ai dioptrii mari? Intr-adevar am ameteli uneori si lacrimez insa mai mult de 30 de minute nu pot sta cu ei pe nas si automat ii dau jos.Ii porti permanent?

| anonim_4396 a răspuns (pentru vmalex21):

Ii port permanent. Odata ce m-am invatat cu ei nu mai pot sta fara ei. Am dioptrii destul de mari -la stangul -2, 75 si la dreptul -3

| vmalex21 explică (pentru anonim_4396):

La asemenea dioptrii te cred ca e imposibil sa stai fara ochelari, asa are verisoara mea si nu poate face nimic fara ei.Cat a durat pana te-ai obisnuit? Eu am inceput sa ii port de o saptamana(cu greu ma abtin sa nu ii dau jos)si cand ii dau jos am ameteli.