| AnneM123 a întrebat:

Se poate merge la psihiatru fara sa platesti? Depresia m-a lasat si fara loc de munca, nu stiu unde s-o mai apuc si sunt inca tanara, am ajuns la disperare, stiu ca veti spune ca trebuie sa merg intai la psiholog dar nu-mi permit si crizele pe care le fac oricum as avea nevoie de medicatie. Multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
39 răspunsuri:
| sorin061 a răspuns:

Si mai las si eu un comentariu pentru "Veoletta" femeia asta extrem de imbecila. " De ce nu-ti iei un loc de munca, sa te fortezi sa iesi din depresie si sa ajungi un om normal si sanatos? " Intrebarea asta denota ca esti atat de proasta Mafeldoletto incat imi e mila de aia din casa cu care stai. Bine ca i-ai zis tu in p*** mea sa se forteze sa iasa si sa revina un om sanatos, ea nu voia, se plangea de depresie doar asa la misto, bine ca ai venit tu sa luminezi capul p****. Tu batrana incuiata, numesti depresia o stare de prosteala stii de ce? Pentru ca tu nu ai cum niciodata sa intelegi cu exactitate ce inseamna sa fii depresiv pentru ca 99% din oamenii depresivi sunt oamenii care au o tona de creier in cap, ceea ce nu e valabil in cazul tau pentru ca iti alearga creierul de la un colt la altul toata ziua. Vezi-ti dracu de mucii tai si de categoriile la care te pricepi ( pisici, pastile de batrani, pensie, sange sa te bata ) si nu te mai baga sa vorbesti unde ti-o ia creierul razna. Ii recomanzi unui om care sufera de depresie sa te duca la popa? Esti o femeie batrana, habotnica, esuata.

| relian a răspuns (pentru sorin061):

Ar trebui sa vorbesti civilizat, spun ar trebui, dar cum si tu esti defec, iti inteleg durerea laughing
Daca era sa spui xceva despre Violeta, puteai sa o lamuresti, ca un om sanatos gindeste ca ea, iar daca esti sanatos, atunci nu ai cum sa fii depresiv laughing
Ea vorberste din pctul ei de vedere, adica al unui om sanatos, nu are a face gradu de inteligenta.
Desi ar trebuie sa ia careva la rost, banui ca esti lasat in pace, tocmai ca esti anormal, oamenii depresivi, nebuni si etc nu-s normali.

Acum referitor la subiect, oamenii astia ca voi trebuie sa fie suportati de cei normali, adica sa munceasca aia normali si pentru voi, pentru ca vai sinteti depresivi.
Ma doare pe mine la basca ca esti tu depresiv, sa fii sanatos, daca esti bun de munca, sa va bage la munca, asistati de cineva sa nu faceti rau cuiva, nu-i nimeni dator sa va tiona pe voi.

Sau sa va tie aia ce vau facut, aia au obligatia sa va intretina, s-a va asigure medicatie nu oamenii normali, nu din banii celor normali.

Cam despre asta este vorba.Nu va face nimeni nici un rau, dar nici nu-s de acord sa ajungeti lipitori pe spatele celor normali.

| stonequistman a răspuns:

Eu aș spune că trebuie să mergi la psihiatru pentru a primi o recetă pentru medicamente care vor restabili starea de muncă și după aia să mergi la psihoterapeut. Consiliere gratuită nu am găsit, în cazul tău banii pentru consiliere poți să îi împrumuți de la părinți sau prieteni.

| dfgvfdbvdfdsmf a răspuns:

Buna! Inteleg perfect. Eu sufar de tulburare obsesiv compulsiva si borderline, am fost spitalizata pentru depresie majora comorbida cu celelalte. Da poti merge la psihiatru fara sa platesti prin casa de asigurari de sanatate! Cu trimitere de la medicul de familie. Totodata sunt viitor psiholog si inteleg ce inteamna sa ramai fara un loc de munca din cauza psihopatologiilor. Eu am fost data afara de la 6 locuri de munca din cauza conditiei mele. Pana ce ajungi la psihiatru iti recomand avocatul diavolului si exercitii de autocompasiune....si mai ales sa mergi la un terapeut pe cognitiv-comportamentala, psihodinamica sau schema therapy