| NbhdDaughter a întrebat:

Se poate murii de la schizofrenie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Muti schizofrenici se sinucid sau mor in accidente provocate de delirul lor (ar de la etaj, se arunca in fata masinilor ca sa scape de demonii imaginari care ii bantuie). Altfel, speranta lor de viata este ceva mai redusa fiindca in stadiile avansate ale bolii (dupa 15-20 de ani de evolutie) pacientii sunt foarte degradati si nu prea isi mai pot purta singuri de grija, asa ca se sfarsesc repede din cauza bolilor inerente

3 răspunsuri:
| BadResonance a răspuns:

Ar fi posibil...

| sorinutza99 a răspuns:

Din cate am inteles eu, cred ca e posibil.Dar nu te pot asigura 100%

| Numeralul a răspuns:

Speranța de viață a persoanelor cu schizofrenie este cu 12 - 15 ani mai mică decât a celor care nu au această tulburare, acesta fiind rezultatul problemelor de sănătate fizică și al frecvenței crescute a sinuciderilor (în jur de 5%).[2]