| 96Love a întrebat:

Se poate naște natural după operația de chist ovarian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate!
Dar este indicat sa ramai gravida dupa 6-12 luni, de la operatia de chist ovarian, ca organele tale interne sa fie refacute.

6 răspunsuri:
| Mefist0 a răspuns:

Da, se poate. Operatia cezariana este obligatorie in cazul in care pacienta prezinta un chist ovarian in sarcina.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mefist0):

Raspuns total eronat!
Femeia tocmai a spus ca a fost operata, deci NU mai are nici un chist ovarian.
Intrebarea ei era, daca poate sa nasca natural, dupa operatia aceea.

Lasa tu intrebarile astea femeilor, ca nu te pricepi.

| Mefist0 a răspuns (pentru Violleta2022):

Raspuns total "pe langa"!winking
La intrebarea daca "Se poate naste" eu i-am raspuns: "Da, se poate". Exista un punct acolo, daca te uiti mai bine. Dupa am adaugat faptul ca operatia cezariana este obligatorie doar in cazul in care exista un chist.

Nu ii mai corecta pe altii, ca nu te pricepi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mefist0):

Odata ce chistul NU ami exista, ce sens mai avea mentiunea aia?

| Bizon95 a răspuns (pentru Mefist0):

Poti sa ne spui ce are de a face un chist ovarian DEJA EXTIRPAT cu sarcina si cezariana?!?
explicit si la obiect, TE ROG

ca vad ca ai fost tras de barba si ai raspuns cu "am pus un punct nustiuunde" care e o chestie de abaterea atentiei de la punctul conversatiei, felicitari ca stii sa faci asa ceva, dar cu unii dintre noi, NU TINE!
si nu cu ceva de gen "chistul ovarian, chiar dupa ce a fost extirpat, totusi poate produce nustiuce complicatie la sarcina asa ca trebuie cezariana" care ar fi UN RASPUNS LA OBIECT!

pe scurt, ca sa fie clar:
iti permiti sa spui ca un raspuns e "pe langa", dar apoi nu vii cu absolut nici un argument valid, OARECARE, doar cuvantul tau si atat!

iar pentru cea care a pus intrebarea:
cred ca vrei sa spui de fapt daca poti sa ramai insarcinata natural?

evident ca poti sa nasti, ovarele au de a face numai cu a ramane insarcinata, nu apoi daca poti sa nasti sau nu
iar daca ai avut UN (unul, la un singur ovar) chist ovarian si nu doua, (adica la ambele ovare) nu vad nici de ce nu ai putea ramane insarcinata!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mefist0):

Baitel, eu sunt femeie si am nascut de 2 ori in viata mea, putand spune ca am cunsotinte si experinta vasta in acest domeniu.
Tu esti un pusti de 23-24 de ani, care-ti dai cu presupusul.
Ia o pauza de la intrebarile care te depasesc si nu te mai contra cu userii, in necunostinta de cauza. Fa-o din bun simt, daca-l ai