| anonim_4396 a întrebat:

Se poate numi o persoana bolnava cineva care are pofta de mancare, dar nu mananca destul din cauza unei greturi permanente fara alte simptome decat dureri persistente de cap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Greturile pot fi cauzate de durerile persistente de cap si ar trebui sa te duci neaparat la medic. Si numai pentru a scapa de ele. Aceste dureri pot fi si simptomul unei afectiuni organice, dar si de la oboseala, stres, anxietate.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Eu cred ca e vorba de o anemie de asta te doare burta iar capul ca nu
dormi prea mult sau stai prea mult in casa.
Mai iesi pe afara, fa sport, efort si apoi vei avea si pofta de mancare.
Daca greturile persista si asa mergi la doctor si vezi ce iti spune, s-ar putea sa ai gastrita, dar nu cred.
Mesteci guma?

| PasDeNom a răspuns (pentru Latinmoon):

Mestec ocazional. Problema e ca am pofta de mancare, imi este foame dar nu pot manca mai mult de 2 guri datorita unei grete care apare instantaneu dupa ce mananc de fapt mai bine zis gust mancarea.

| Latinmoon a răspuns (pentru PasDeNom):

Esti fata?

| PasDeNom a răspuns (pentru Latinmoon):

Da.

| Latinmoon a răspuns (pentru PasDeNom):

Poate fi o anemie sau din cauza perioadei premenstruale.

| SimonaCristina a răspuns:

Poti avea hepatita daca ai si pielea si conjunctiva oculara galbene, greata, urini inchise la culoare. Fa un set de analize. Sanatate!

| giony54 a răspuns:

Durerile de cap si greturile sunt boli, asa ca trebuie sa mearga la medic.

| Rosalyn a răspuns:

Durerile de cap sunt in principal pentru ca nu poti manca. Eu iti recomand sa mergi la medic si eventual sa iti faci un test pentru bacteria Pylori.