Întrebare recomandată | dani2017 a întrebat:

Se poate obtine de la medicul de familie o copie de pe fisa medicala a pacientului? Intreb pentru o persoana care are nevoie de documente medicale pentru un dosar pentru casa de pensii. Intrebarea e medicul de familie poate refuza sa dea o copie de pe fisa medicala pacientului daca acesta cere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Casa de pensii nu are ce acte sa ceara din fisa medicala a pacientului.
Daca au nevoie de acte referitoare la gradul de handicap sau concediile de boala, atunci sa se adreseze oficial casei de sanatate, unde sunt bazele de date cu toate datele pacientilor (cele care sunt accesibile partial si cu cardul de sanatate de catre medicul de familie).

| dani2017 explică (pentru Bula):

E vorba despre dosar pentru pensia de invaliditate iar actele nu sunt cerute de casa de pensii ci de medicina muncii care urmeaza sa dea o decizie medicala ce va fi dusa la casa de pensii. Poate m-am exprimat eu gresit.

| Bula a răspuns (pentru dani2017):

Toate datele din "dosarul" tau sunt accesibile online pentru cei indreptatit.
Medicul curant de specialitate face recomandarea medicala pentru pensionare de boala, iar comisia judeteana hotareste incadrarea in gradul de invaliditate si conditiile de revizuire periodica.
Medicul de familie (generalist) nu poate face propunere de pensionare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Medicul este obligat sa dea o fisa cu antecedentele medicale dar va trebui sa plateasca pentru ea.

| oz_1736 a răspuns:

Te duci la doctorul de familie, ii explici de ce iti trebuie copiile si iti da. Eu am facut exact la fel. Dar vei gasi doar actele pe care le-a dus la doctor

| SUpremeboy a răspuns:

Nu,nu poate refuza

| RAY a răspuns (pentru SUpremeboy):

Dar si eu as vrea mai multe detalii, de exemplu daca sunt inscris de ceva timp si vreau sa aflu detalii despre ultimi 7 ani unde merg?

| dani2017 explică (pentru RAY):

La casa de asigurari, depui cerere.

| kysu a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu medicul de familie