| BrokenAngels a întrebat:

Se poate reinfecta un pacient vindecat de coronavirus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate reinfecta. Este deja confirmat atat de medicii chinezi cat si international de alti medici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista deja cazuri de reinfectare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, vazusem la televizor ca pacientul nr 1 din nu-stiu-ce tara (Italia, poate), s-a reinfectat, si sta in carantina la domiciliu. Cu cateva zile inainte fusese testat si nu avea virusul.

| aXy99 a răspuns:

Cu o alta tulpina, da.

| Dismally a răspuns:

Da, este ca la gripa, daca ai avut o data nu inseamna ca vei fi imun, poti fi infectat din nou.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca mor de coronavirus nu imi pare rau stiu ca acolo sus ma asteapta Sfantul Petru cu prajituri si 3 sticle de vin + o cwrva faina asa cum imi place mie.

| Algo098 a răspuns:

Da si lucrul asta ar putea fi o piedica in realizarea unui vaccin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parte din cei vindecati oricum o sa mai aibe probleme respiratorii e un virus nenorocit te lasa cu urme si dupa ce te vindeci, in legatura cu intrebarea ta da te poti infecta din nou e ca o raceala dar mult mai contagioasa si periculoasa.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce fel de urme iti lasa virusul dupa ce te-ai vindecat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Respiratie grea+obosesti mai repede ca inainte daca alergi risti sa ramai fara aer si sa lesini.Dar daca te vindeci mai repede si virusul nu apuca sa iti afecteze plamanii probabil nu o sa ai probleme.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, astea sunt niste efecte, dar ce face mai exact cu plamanii de te determina sa respiri atat de greu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Mai exact distruge tesutul pulmonar si te lasa cu leziuni ireversibile.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru explicatie.

| Speranta12 a răspuns:

Da, exista pe net tema asta, am citit recent.

| Trustmotorcy a răspuns:

Da, însă șansele sunt mai mici de reinfectare.