| PringAloe a întrebat:

Se poate scapa de diabet?
Daca da, cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de tipul diabetului!
- Diabet de tip 1 - este cel ereditar ( mostenit de la parinti), de care nu poti scapa.

- Diabet de tip 2 - este cel facut de tine, numit si diabetul zaharat, care este complet reversibil, facand sport, slabind si evitand sa mananci: zahar, dulciuri, carbohidrati si sucuri.
Practic, cu dieta alimentara si sport, poti sa elimini diabetul in totalitate.
Diabetul de tip 2, poate fii facut si din cauza unui stres masiv.

- Diabetul de tip 3 (cel gestational) - care se face in timpul sarcinii la femeile care iau foarte mult in greutate - este complet reversibil, cand se slabeste masiv, ajungandu-se la limitele normale de greutate, in raport cu inaltimea persoanei.

Atentie, la toate cazurile de diabet, nu ai voie sa te ingrasi, fiindca diabetul reapare.
Asadar, trebuie sa fii activ fizic si foarte ordonat si consecvent cu dieta zilnica, pe viata, ca diabetul sa nu mai revina.

| Donsavas a răspuns:

Când iei insulina, devii dependent de ea.

| mastadont a răspuns:

Diabetul e o boală cronică de care nu se poate scăpa. Diabetul poate, în cel mai bun caz, să fie ținut sub control printr-un regim strict. Dacă nu funcționează această metodă atunci ttrebuie luate anumite pastile sau chiar injecții zilnice cu insulină.

| MadRaven a răspuns:

Aici depinde foarte mult de factori individuali și mai ales de tipul de diabet. La diabetul tip 1 nu prea se pune problema de "scăpat" ci mai mult de ținut sub control, dar un diabet de tip 2 este mai abordabil ca să zic așa. Diabetul de tip 2 ține cel mai mult de factori ai stilului de viață (cum și ce mănânci, imc, sport etc) care pot fi schimbați și de aceea poate fi depășit. În principiu la diabeticii tip 2 se urmărește igiena dietei și a activitatii fizice pentru că foarte multe persoane cu diabet tip 2 au probleme cu greutatea, deci o dieta cat mai "curata", cu grasimi si carbohidrati de calitate, cu evitarea mâncării procesate și a dulciurilor rafinate etc. Dar după cum am spus, depinde foarte mult de persoană și de factori individuali și e dependent de tipul de diabet, nu există o "rețetă universală".

| gratargratar a răspuns:

Se poate. Au existat cazuri care au scapat de diabet prin dieta.
https://www.youtube.com/watch?v=1NIhv6fCqAU
Un exemplu al unui doctor care a fost si realizator de documentare.

Medicina nu prea accepta aceste metode, pentru ca vezi-Doamne nu exista studii care sa certifice eficienta lor. Asa ca este mult mai simplu sa administrezi insulina in loc sa-ti schimbi modul de viata (si mai profitabil, atat pentru doctori, cat si pentru producatorii de medicamente). Dar adevarul este ca exista multe cazuri de persoane ce s-au vindecat de diabet tip 2, si exista multe carti pe acest subiect - multe fiind scrise la obiect, de doctori cu experienta, nu de conspirationisti.

| Nume6 a răspuns:

Nu, doar se ţine sub control cu medicamente sau injecţii și regim, ca să nu se ajungă la probleme și mai grave de sănătate.