| Diegoxyz a întrebat:

Se poate vedea la analizele de sânge dacă ai cancer sau vreo boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Da.

| Diegoxyz explică (pentru danbnz):

Eu fac doar cele simple de sange

| danbnz a răspuns (pentru Diegoxyz):

Or fi simple dar nu sunt degeaba.
Ca sa nu ma lungesc eu aici Ia citeste asta:
https://almaclinic.ro/......iecare-an/

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru detectarea cancerului se fac analize de sange speciale, pentru markeri tumorali.
Analizele simple de sange, nu arata nici un semn de cancer chiar daca il ai in corp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se pot vedea anumite semne care sa denota anumite boli.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Diabet, infecții, mai multe.

| doctorandus a răspuns:

Analizele nu se fac la plezneala, ci in baza unor simptome concrete medicul iti recomanda ce analize sa faci.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Da. Analiza pentru cancer se poate face doar la București.

| Diegoxyz explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ma refer ca fac analize simple de sânge, in severin

| WhiteLife a răspuns:

Într-o oarecare măsură. Analizele de sânge presupun mai întâi de toate hemoleucograma, unde vezi numărul de hematii, leucocite și trombocite și densitatea lor. Asta poate da o idee generala (de exemplu, prea multe leucocite sunt in infecții, dar nimeni nu-ți poate spune cu ce ești infectat și unde, ceva de genul asta). După aceste analize medicul te va pune sa faci altele mai amănunțite (la un organ anume), poate ceva scanări. Daca nu ai nicio problemă nu are rost sa faci direct analize scumpe și complicate, începi cu cele generale și mergi din aproape în aproape, așa se face pentru orice problema. Dar sunt șanse foarte mici sa ai vreo boala și să nu fie ceva in neregula la analize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cancer se fac anumiti markeri tumorali, nu poti sa iti dai seama daca ai cancer dupa o hemoleucograma

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!
Analizele simple de sange pot sugera o problema medicala, insa nu pot spune sigur daca ai sau nu cancer. O cunostinta avea cancer la plamani cu metastaze si analizele de sange ieseau in parametrii normali. Nu stim nici pana azi unde este vina, de ce analizele ieseau ok, desi omul era cu un picior in groapa. La analize mai amanuntite s-a depistat si cancerul, dar la cele obisnuite nu. Pentru linistea ta poti face analize mai detaliate, dar cere sfatul medicului, este cel mai in masura.